03/11/2019 - 19:09

Δεν εκμεταλλεύθηκε το ρεκόρ του ο ΟΦΗ

Το αφιέρωμα της διοργανώτριας.

Δεν έχουν περάσει πολλές μέρες από την τελευταία φορά που η ΑΕΛ κέρδισε αγώνα, που βρέθηκε δύο γκολ πίσω στο σκορ. Ήταν στις 28 Σεπτέμβρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης", όταν επικράτησε του Άρη με 3-2, αφού έχανε 2-0. Μάλιστα το έκανε για πρώτη φορά στην ιστορία της εκτός έδρας.

Μετά από πέντε εβδομάδες το επανέλαβε με τον ΟΦΗ εντός έδρας. Στο γήπεδό της, ανατροπή από δύο γκολ είχε να πετύχει από τις 4 Οκτωβρίου 2008, με τον ίδιο αντίπαλο, τον ΟΦΗ!

Τότε είχε επικρατήσει με 4-3 (26' κεφαλιά Πάρα, 71' κεφαλιά Τσίγκας, 84' σουτ Τσίγκας, 90' κεφαλιά Ιγκλέσιας - 14' αυτογκόλ Ιγκλέσιας, 44' σουτ Σίμιτς, 67' σουτ Σίμιτς). Το παιχνίδι αυτό ήταν στο Αλκαζάρ, κάτι που σημαίνει ότι στο καινούριο της γήπεδο έκανε για πρώτη φορά ανατροπή από δύο γκολ.

Tο ρεκόρ του ΟΦΗ

Μπορεί ο ΟΦΗ να γνώρισε τελικά την ήττα στη Λάρισα με 3-2, ωστόσο κατάφερε να κάνει ένα δικό του ρεκόρ στην ιστορία της Α' Εθνικής/Super League. Πέτυχε σε εκτός έδρας αγώνα δύο γκολ στα πρώτα επτά λεπτά (4' Σεμέντο, 7' Τσιλιανίδης). Έκανε τον ταχύτερο αιφνιδιασμό στην ιστορία του, αλλά δεν το εκμεταλλεύθηκε.

Κατέρριψε το ρεκόρ που είχε κάνει στις 20 Δεκεμβρίου 1987, όταν στο "Σπύρος Λούης" είχε πετύχει δύο γκολ στον Παναθηναϊκό στα πρώτα οκτώ λεπτά (2', 8' Σαμαράς). Τότε ο αιφνιδιασμός είχε συνδυαστεί με μια μεγάλη νίκη με 5-2, ενώ τώρα ηττήθηκε από την ΑΕΛ με 3-2.