05/05/2018 - 18:54

Γιορτή με τεσσάρα!

ΟΦΗ - Απόλλων Λάρισας 4-0

Ο ΟΦΗ προχωράει ακάθεκτος για τον τίτλο. Με σούπερ εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτο καθάρισε και τον Απόλλωνα Λάρισας (4-0) και πλέον θέλει δυο νίκες στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια με την ΑΕ Καραισκάκη στην Αρτα και τη Σπάρτη στο Ηράκλειο για να πανηγυρίσει μετά την άνοδο στην Σούπερ Λίγκ και τον τίτλο του πρωταθλητή στην Football league (θα πάρει χωρίς αγώνα τους βαθμούς με Αχαρναικό και Βέροια).

Ένα ολόκληρο γύρο αήττητος συμπλήρωσε ο ΟΦΗ, ο οποίος είχε χάσει τελευταία φορά από τον Απόλλωνα Λάρισας με 1-0 στο Αλκαζάρ σε ένα παιχνίδι που είχε τρία δοκάρια και πολλές ευκαιρίες.

Δοκάρι είχε ο ΟΦΗ και σε αυτό το παιχνίδι με τον Κουτσιανικούλη (21’).

Ο ΟΦΗ έμεινε άσφαιρος μόνο στο πρώτο 45λεπτο, αλλά ξεκίνησε την επανάληψη εντυπωσιακά και με 2 γκολ σε 4 λεπτά (46’ και 50’) με τους Βουό και Μάνο (23ο γκολ), καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στον ΟΦΗ ακυρώθηκε και κανονικό γκολ του Κουτσιανικούλη στο 59’, αλλά στο 64’ ο Βουό έκανε το 3-0.

Το 4-0 ήρθε απο τον Δημήτρη Μάνο (24 γκολ), με ένα εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ, στο καλύτερο γκολ του αγώνα μέσα σε αποθέωση!

Να σημειωθεί ότι ο Νίκος Παπαδόπουλος είχε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει και δυο παιδιά που προέρχονται από τα σπλάχνα της ομάδας (Κ19) τον Κοντογιάννη και το Νοικοκυράκη. Ο δεύτερος που είναι 17 ετών πήρε το βάπτισμα του πυρός στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.

Και οι δυο χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο του ΟΦΗ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον κόσμο του ΟΦΗ να αποθεώνει για μια ακόμη φορά τον Παπαδόπουλο και τους παίκτες του, σε μια ένδειξη αναγνώρισης για τα όσα έχουν πετύχει φέτος, καθώς εκείνοι επανέφεραν τον ΟΦΗ στην Σούπερ Λίγκ.

Το τελευταίο παιχνίδι του ΟΦΗ με τη Σπάρτη στο Γεντί Κουλέ στις 27 Μαΐου θα έχει το χαρακτήρα φιέστας για την άνοδο!

Διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής)

Βοηθοί: Ζησιμόπουλος (Πειραιά), Καλλής (Αν. Αττικής).

4ος: Σωτηριάδης (Λασιθίου).

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ντίνας (46' Κοέλιο), Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός (78' Κοντογιάννης), Κομεσίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας, Κουτσιανικούλης (70' Νοικοκυράκης), Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Γιαγκιόζης, Βαφέας, Κοέλιο, Νοικοκυράκης, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Κοντογιάννης.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Λάρισας (Nίκος Θεοδοσιάδης): Λαμπίρης, Σκούρπα (83' Χαραλαμπόπουλος), Δημολιός, Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Ιβανίδης, Μαυρίας (57' Καμπέρης), Λίταινας, Γαρυφαλόπουλος (57' Κανουλας), Σουλίδης,Τσιλούλης.

Στον πάγκο οι: Φιρινίδης,Κανούλας,Συράκος,Καμπέρης, Λουκάς, Χαραλαμπόπουλος, Ανδρέου.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ

*Με ανακοίνωση της στα μεγάφωνα η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, ανακοίνωσε στον κόσμο την παραμονή του Νίκου Παπαδόπουλου στην τεχνική ηγεσία του ΟΦΗ και τη νέα περίοδο στην Σούπερ Λίγκ.

*Μια ανθοδέσμη στη μνήμη του Ευγένιου Γκέραρντ, κατέθεσε ο Απόλλων Λάρισας πριν τη σέντρα.

*Η ομάδα της Λάρισας τίμησε και τον Λαρισαίο παίκτη του ΟΦΗ Παύλο Αδάμο, ο οποίος ξεκίνησε την καριέρα του από αυτήν την ομάδα.

*Ο Δημήτρης Κομεσίδης φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον ΟΦΗ.

*Η ακαδημία ποδοσφαίρου "Ευγένιος Γκέραρντ" ήταν προσκεκλημένη του ΟΦΗ στο παιχνίδι και στη θύρα 6.

*Δυο παιδιά από τα σπλάχνα της ομάδας ο Κοντογιάννης και ο Νοικοκυράκης, προερχόμενοι και οι δυο από την Κ19, στην 18αδα του ΟΦΗ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε! Πάμε ΟΦΗ!

2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Λάρισας. Ο Λίταινας τετ-α-τετ με τον Στρέζο πλασάρει, ο γκολκίπερ του ΟΦΗ, διώχνει.

3' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ! Πρώτα ο Μάνος και μετά ο Κουτσιανικούλης καθυστερούν να πλασάρουν και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από τη μικρή περιοχή.

11' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη.

21' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας έβγαλε ωραία στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι. Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα για τον ΟΦΗ, μέχρι τώρα.

28' Ξανά κοντά στο γκολ ο ΟΦΗ. Ο Ντίνας έβγαλε ωραία σέντρα για το Μάνο στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο επιθετικός του ΟΦΗ,δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

31' Σουτ του Μάνου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

33' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό.

Εκνευρισμένοι οι παίκτες του ΟΦΗ, με κάποια σφυρίγματα του διαιτητή Δραγάτη. Φωνές και από την εξέδρα. Εκτός κλίματος ο διαιτητής.

36' Ωραία κόντρα επίθεση του ΟΦΗ και συνεργασία του Μάνου με τον Κουτσιανικούλη, εκείνος κάνει λάθος στην τελευταία πάσα προς τον Βουό, που ήταν έτοιμος να πλασάρει.

39' Ο Ντίνας σε θέση βολής την τελευταία στιγμή τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί, όταν ήταν έτοιμος να σουτάρει.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

Ένα δοκάρι με τον Κουτσιανικούλη ο ΟΦΗ και 2-3 ακόμη καλές στιγμές χωρίς να βρει γκολ. Οι Λαρισαίοι παίξουν κλειστά στην άμυνα και ψάχνουν την κόντρα επίθεση.

Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Ντίνας, μέσα ο Κοέλιο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Πάμε ΟΦΗ!

46' Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκινάει ο ΟΦΗ. Σέντρα του Κοέλιο (πρώτη επαφή με τη μπάλα), κεφαλιά του Βουό, η μπάλα στα δίχτυα! (1-0)

50' Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης βγάζει ιδανική σέντρα για τον Μάνο, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα! Το νούμερο 23 γκολ του πρώτου σκόρερ της Football league.

Η φάση ξεκίνησε από τάκλιν και κλέψιμο του Μαχαίρα και σέντρα του Ποτουρίδη για τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος σέρβιρε το γκολ στον Μάνο!

52' Νέα φάση για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κοέλιο, ανάποδο ψαλίδι του Μάνου, μπλοκάρει ο γκολκίπερ του Απόλλωνα Λάρισας.

53' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Ιβανίδη. Πέφτει στη γωνία και διώχνει ο Στρέζος.

55' Νέα φάση για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κουτσιανικούλη, κεφαλιά του Βουό, μπλοκάρει ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.

59' Ο ΟΦΗ βάζει γκολ με ωραίο σουτ του Κουτσιανικούλη, μετά απ σέντρα του Αργυρόπουλου. Ο διαιτητής το ακυρώνει με υπόδειξη του βοηθού διαιτητή (Ζησιμόπουλος Πειραιά), χρεώνοντας ότι βρήκε τη μπάλα ο Κοέλιο που ήταν εκτεθειμένος. Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΟΦΗ και από τον πάγκο και το Νίκο Παπαδόπουλο. Όλο τον γήπεδο πανηγύρισε, αλλά ο ...βοηθός είχε άλλη γνώμη.

Μάλιστα και το ριπλέι δεν δικαιώνει το βοηθό. Ο Κοέλιο δεν είναι ούτε οφσάιντ, ούτε εμποδίζει τον τερματοφύλακα!

Ακυρώνεται κανονικό γκολ για τον ΟΦΗ.

64' Το 3-0 για τον ΟΦΗ! Σέντρα ακριβείας του Κουτσιανιούλη για το κεφάλι του Βουό, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 3-0 για τον ΟΦΗ! Δεύτερο γκολ για τον Ιβοριανό επιθετικό.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο. Καταιγιστικός με 3 γκολ (το ένα ακυρώθηκε) και άλλες φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία.

71' Στο παιχνίδι ο νεαρός Βαγγέλης Νοικοκυράκης, ο οποίος κάνει ντεμπούτο με τον ΟΦΗ. Ο 17χρονος εξτρέμ έγινε τον Ιανουάριο επαγγελματίας απο την Κ19 του ΟΦΗ και παίρνει το βάπτισμα του πυρός.

78' Μέσα και ο Κοντογιάννης και αυτός παιδί της Κ19 του ΟΦΗ.

79' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με το Μάνο να σουτάρει δυνατά και τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

82' Εκπληκτικό γκολ από τον Δημήτρη Μάνο. "Σήκωσε' τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα και την έστειλε στα δίχτυα (4-0). Αποθέωση για τον επιθετικό του ΟΦΗ, ο οποίος έφτασε τα 24 γκολ και οδηγεί την κούρσα των σκόρερ στην Football league.

88' Κίτρινη κάρτα στον Μάνο.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 4-0