14/06/2020 - 11:02

Η προαναγγελία του ΟΦΗ - ΑΕΚ από τη Super League

Αριθμοί και στατιστικά από το σάιτ της διοργανώτριας

Ο ΟΦΗ θα επιδιώξει να αποδείξει ότι και στα πλέι οφ η έδρα του θα αποτελέσει το δυνατό του σημείο. Μετά την ήττα από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, υποδέχεται την ΑΕΚ, που πλέον έπιασε τον ΠΑΟΚ στην δεύτερη θέση, αν και δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό στο αθηναϊκό ντέρμπι.

Ο ΟΦΗ

Έχασε από τον Άρη στο ξεκίνημα των πλέι οφ και έχει δύο νίκες στα οκτώ τελευταία και τρεις στα 13 τελευταία για το πρωτάθληα.

Δεν έχει ισοπαλία στα πέντε τελευταία.

Κράτησε το «μηδέν» στα τρία από τα έξι τελευταία, αφού είχε δεχτεί γκολ και στα εννέα προηγούμενα.

Έχει σκοράρει σε έξι από τα 12 τελευταία, ενώ είχε βάλει γκολ στα 13 από τα 15 πρώτα.

Έχει βάλει έξι φορές τρία ή περισσότερα γκολ. Στα έξι πρώτα παιχνίδια το έκανε τέσσερις φορές, στα 21 τελευταία δύο.

Η κανονική περίοδος

Ο ΟΦΗ εξασφάλισε την παρουσία του στα πλέι οφ στο τελευταίο του παιχνίδι, όταν και νίκησε τη Λαμία. Νίκησε στα δύο από τα τρία τελευταία παιχνίδια του, με Ατρόμητο και Λαμία, για να τα καταφέρει, αλλά έκανε άσχημο δεύτερο γύρο. Έκανε τρεις νίκες στα 12 τελευταία, ενώ είχε επτά στα 14 πρώτα!

Έκανε έξι ήττες στα 11 τελευταία, όσες ακριβώς είχε και στα 15 πρώτα.

Έκανε τέσσερις ισοπαλίες, τις λιγότερες από κάθε άλλη ομάδα, γεγονός που βοήθησε τον ΟΦΗ βαθμολογικά.

Ο ΟΦΗ εντός έδρας

Κέρδισε τα δύο τελευταία στην έδρα του με Ατρόμητο και Λαμία, αφού δεν είχε νίκη στα τέσσερα προηγούμενα, με δύο ήττες και δύο ισοπαλίες.

Έκανε δηλαδή δύο νίκες στα έξι τελευταία, ενώ είχε έξι νίκες στα πρώτα επτά!

Έχει κερδίσει τέσσερα από τα εννέα τελευταία, αφού είχε κερδίσει και τα τέσσερα πρώτα.

Δεν σκόραρε στα δύο από τα τέσσερα τελευταία της έδρας του, με Ολυμπιακό και ΑΕΛ, αφού είχε σκοράρει στα οκτώ από τα εννέα πρώτα.

Η τελευταία νίκη με τη Λαμία ήταν το πρώτο παιχνίδι, που πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ και μάλιστα με 3-0! Σε 10 αγώνες ήταν ισόπαλος και δύο φορές πίσω στο σκορ, στα τελευταία χαμένα με το Βόλο και τον Ολυμπιακό.

Έβαλε τρία γκολ στη Λαμία στο πρώτο ημίχρονο, αφού στα προηγούμενα 12 είχε βάλει συνολικά μόλις δύο γκολ!

Η ΑΕΚ

Έκανε ισοπαλία 1-1 με τον Πανιώνιο στο φινάλε της κανονικής περιόδου και το ίδιο σκορ με τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα των πλέι οφ. Είχε κερδίσει και τα τέσσερα προηγούμενα για το πρωτάθλημα. Είναι αήττητη στα εννέα τελευταία πρωταθλήματος, μετά την ήττα στην Τούμπα στις 12 Ιανουαρίου. Από τότε μάλιστα έχει και πέντε παιχνίδια Κυπέλλου χωρίς ήττα, μετράει δηλαδή 14 επίσημους αγώνες χωρίς ήττα. Τελευταίο της παιχνίδι Κυπέλλου το 2-1 επί του Άρη στον πρώτο ημιτελικό.

Η ήττα από τον ΠΑΟΚ είναι η μοναδική στα τελευταία 20 επίσημα και 15 πρωταθλήματος. Στα πρώτα 12 του πρωταθλήματος είχε κάνει τέσσερις ήττες.

Δέχτηκε γκολ από Πανιώνιο και Παναθηναϊκό, μετά από πέντε αγώνες, που είχε κρατήσει το «μηδέν» στο πρωτάθλημα. Στα 17 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος δεν έχει δεχτεί πάνω από ένα γκολ. Αμέσως πριν για τέσσερα παιχνίδια δεχόταν δύο ή τρία γκολ, με τελευταίο την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-2.

Συνολικά έχει δεχτεί οκτώ γκολ στα 17 τελευταία παιχνίδια, ενώ στα πρώτα 10 του πρωταθλήματος είχε δεχτεί 15!

Έχει δεχτεί 23 γκολ, αλλά μόνο τα επτά στο πρώτο ημίχρονο. Επίσης έχει βάλει τα 18 από τα 43 δικά της στο πρώτο ημίχρονο.

Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχε την τρίτη καλύτερη επίθεση με 42 γκολ και την δεύτερη καλύτερη άμυνα με 22.

Η ΑΕΚ εκτός έδρας

Έφερε ισοπαλία με τον Πανιώνιο 1-1, αφού είχε κερδίσει τα τρία προηγούμενα για το πρωτάθλημα, σε Βόλο, Περιστέρι και «Κλεάνθης Βικελίδης». Πρώτη φορά στη σεζόν έκανε τρία διαδοχικά νικηφόρα εκτός έδρας.

Έχει τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα εκτός έδρας, ενώ είχε τρεις συνολικά στα δέκα προηγούμενα εκτός.

Έφερε ισοπαλία με τον Πανιώνιο, αφού δεν είχε καμία στα τέσσερα προηγούμενα.

Έβαλε έξι γκολ στα τέσσερα τελευταία σκοράροντας σε όλα, αφού είχε πετύχει μόλις ένα στα τέσσερα προηγούμενα.

Στη Νέα Σμύρνη δέχτηκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο μετά από οκτώ αγώνες. Σε όλο το πρωτάθλημα εκτός έδρας έχει δεχτεί μόλις τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Μεταξύ τους

Η κάθε ομάδα νίκησε στην έδρα της στην κανονική περίοδο. Ο ΟΦΗ έχει μια νίκη στα πέντε τελευταία, με την ΑΕΚ να έχει κερδίσει τα άλλα τέσσερα.

Ο ΟΦΗ έχει καταφέρει να κάνει τρεις νίκες στα οκτώ τελευταία μεταξύ τους, αλλά δεν είχε κερδίσει τα 13 προηγούμενα. Δεν είχε νίκη από 2002 ως το 2011.

Η ΑΕΚ δεν σκόραρε τον Νοέμβρη στο Ηράκλειο, αφού είχε σκοράρει και στα 19 προηγούμενα μεταξύ τους! Από το Νοέμβριο του 2002, εννέα χρόνια δηλαδή, ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να κρατήσει το «μηδέν».

Τώρα η ΑΕΚ έχει σκοράρει στα 20 από τα 21 τελευταία.

Δεν έχουν ισοπαλία στα έξι τελευταία, ενώ υπάρχει μια στα εννέα τελευταία.

Μεταξύ τους με τον ΟΦΗ γηπεδούχο

Η ΑΕΚ έχασε 1-0 τον περασμένο Νοέμβρη και απέτυχε να σκοράρει για πρώτη φορά μετά από εννέα επισκέψεις, όπου έβαζε πάντα γκολ.

Πάλι Νοέμβρης ήταν και πάλι ο ΟΦΗ είχε επικρατήσει με 1-0, όταν το 2002 η ΑΕΚ δεν είχε καταφέρει να σκοράρει και πάλι στην έδρα του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ έχει κερδίσει τρία από τα τέσσερα τελευταία, ενώ η ΑΕΚ έχει μια νίκη στα πέντε τελευταία.