06/04/2019 - 09:47

Η προαναγγελία του ΟΦΗ - ΠΑΣ από τη Super League

Αριθμοί και στατιστικά από το σάιτ της διοργανώτριας.

Μετά την μεγάλη νίκη του στη Λιβαδειά, ο ΠΑΣ Γιάννινα ταξιδεύει στο Ηράκλειο, γνωρίζοντας ότι ένα θετικό αποτέλεσμα και εκεί θα τον φέρει αγκαλιά με την 13η τουλάχιστον θέση της βαθμολογίας, που δίνει ελπίδες, ενώ θα παραμείνει κοντά και στις ομάδες που βρίσκονται από πάνω του.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, κάποτε παίκτη και προπονητή του ΟΦΗ, ήταν αδύνατη εκτός έδρας, αλλά η ισοπαλία στη Λαμία και η νίκη στη Λιβαδειά ανέτρεψαν το σκηνικό.

Ο ΠΑΣ παίζει πλέον πολύ προσεκτικά και αμυντικά τα παιχνίδια του, με αποτέλεσμα στα τελευταία εννέα παιχνίδια να έχει δεχτεί δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και να μην έχει πετύχει κανένα! Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο έχει βάλει πέντε και έχει δεχτεί πέντε.

Ο ΟΦΗ πάλεψε στη Θεσσαλονίκη, γνωρίζοντας από την παραμονή τη νίκη του ΠΑΣ, αλλά ηττήθηκε από τον Άρη, με αποτέλεσμα να θέλει τη νίκη με τον ΠΑΣ για να τον πλησιάσει στο βαθμό. Ο ΟΦΗ πανηγύρισε τη νίκη επί του Λεβαδειακού στο τελευταίο παιχνίδι της έδρας του, αφού δεν είχε νίκη στα τέσσερα προηγούμενα.

Τώρα θέλει μια δεύτερη νίκη στη σειρά στην έδρα του, κάτι που δεν έχει ξανακάνει από τον Απρίλιο του 2014, όταν νίκησε τρία διαδοχικά. Από τότε δεν κατάφερε να κερδίσει δύο διαδοχικά στην έδρα του και τώρα ελπίζει να επαναληφθεί το φινάλε του 2013-14.

ΟΦΗ και ΠΑΣ απέκτησαν μια αντιπαλότητα, όταν κλήθηκαν να παίξουν πλέι άουτ παραμονής τον Ιούνιο του 2001. Τα παιχνίδια είχαν ένταση και τελικά ο ΟΦΗ, με έδρα τη Ρόδο, έκανε δύο νίκες έναντι μιας του ΠΑΣ και η ομάδα της Ηπείρου υποβιβάστηκε.

Η τελευταία επίσκεψη του ΠΑΣ στο Ηράκλειο ήταν προγραμματισμένη για τις 23 Μαρτίου 2015, όμως ο ΟΦΗ είχε αποβληθεί από τι πρωτάθλημα κι έτσι τελευταίο τους παιχνίδι είναι στις 8 Μαρτίου 2014 το 1-1 (85' σουτ Νούνιες - 90' σουτ Τσάβες).

Ο ΠΑΣ έχει νικήσει το 2012 και το 1977 μέσα στο Ηράκλειο. Μάλιστα στις 16 Ιανουαρίου 1977 ήταν η πρώτη τους συνάντηση στη μεγάλη κατηγορία. Ο ΟΦΗ του Νίκου Αλέφαντου είχε προηγηθεί στο 19' με σουτ του Δημήτρη Παπαδόπουλου, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Σέρχιο Εσπινόζα πέτυχε δύο γκολ, με κεφαλιά στο 51' και σουτ στο 84' για να νικήσει με 2-1 ο ΠΑΣ.