23/09/2018 - 17:50

Ήμαρτον ρε παιδιά...

Τα αμυντικά λάθη καταστρέφουν τα πάντα. Ξάνθη - ΟΦΗ 3-0...

Υπάρχει πρόβλημα. Στήνεσαι καλά, έχεις τον έλεγχο στο πρώτο μισάωρο και αρκεί ΜΙΑ φάση για να δεχθείς γκολ και να πάνε ΟΛΑ ανάποδα.

Η ευκολία με την οποία δέχεται γκολ ο ΟΦΗ, 10 σε 4 αγώνες, εξαφανίζει κάθε ελπίδα για θετικό αποτέλεσμα και ως αποτέλεσμα βουλιάζει όλη η ομάδα στη μετριότητα.

Είναι αδύνατον ο ΟΦΗ να αλλάξει ρότα, εάν πρώτα δε διορθώσει τα ανασταλτικά προβλήματα. Ακόμα και η Ξάνθη, η οποία σύμφωνα με τα στατιστικά ήταν η πιο άστοχη ομάδας της κατηγορίας, σήμερα χρειάστηκε 3 φάσεις για να πετύχει 2 γκολ με τον Γέντρισεκ (28', 40') και να πετσοκόψει τις ελπίδες του ΟΦΗ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ δεν μπήκε ποτέ μέσα στο γήπεδο και η Ξάνθη πέτυχε και 3ο γκολ, με απ'ευθείας φάουλ του Κοβάσεβιτς (87'), δίνοντας άλλο ένα πλήγμα στην κακή ψυχολογία που επικρατεί αυτον τον καιρό στον ΟΦΗ.

Η ταυτότητα του αγώνα από το επίσημο σάιτ της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925:

Διαιτητές: Παπαπέτρου (Κουρομπύλια, Ακρίβος, 4ος Φωτιάδης)

Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Zίβκοβιτς, Καμαρά, Casado Rodriguez, Sylla Salimo, Jendritsek, Λισγάρας, Βoula (60' Ντε Λούκας), Sarpong (79' Κάστρο), Khhada, Κοβάσεβιτς, Μπαξεβανίδης.

Στον πάγκο οι: Σταθάκης, De Lukas, Da Costa, Μελιόπουλος, Θυμιανής, Σουλειμάν, Castro.

H ενδεκάδα της ομάδας μας στην Ξάνθη: Σωτηρίου, Κουτσιανικούλης (68' Νέιρα), Βουό, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Αραβίδης, Παπαστεριανός, Κοιλιάρας, Παπάζογλου (8' λ.τ. Κομεσίδης, 46' Νάστος), Μεγιάδο, Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Στρέζος, Νάστος, Ντίνας,Κομεσίδης, Κοροβέσης, Μπολάκης, Νέιρα.

*Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι και με την ομάδα μας να χάνει πέναλτι στις καθυστερήσεις, η Κ17 του ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 1-2 στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο από την αντίστοιχη ομάδα του Αστέρα Τρίπολης, για το αντίστοιχο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκ. Ηττα και για την ομάδα Κ19 του ΟΦΗ στην Ξάνθη με 1-0, μετά από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι και ευκαιρίες εκατέρωθεν

*Ο Μανόλης Παπαστεριανός το περιβραχιόνιο του αρχηγού στην Ξάνθη.

*Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του διαιτητή Ντοσίδη που έφυγε απο το ζωή σε ηλικία 21 ετών.

*Και φίλαθλοι του ΟΦΗ στην Ξάνθη. Πανό απο το Κιλκίς και τη Δράμα απο τους φίλους της ομάδας μας.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε! Πάμε γερά ΟΦΗ!

4' Η πρώτη φάση για τον ΟΦΗ. Φάουλ του Πλατέλλα, κεφαλιά του Παπαστεριανού, μπλοκάρει ο γκολκίπερ της Ξάνθης.

8' Άτυχη στιγμή για τον ΟΦΗ. Αναγκαστική αλλαγή για τον Παπάζογλου που τραυματίστηκε. Μπήκε ο Κομεσίδης.

20' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Πλατέλλα, κεφαλιά υπό πίεση του Βουό, η μπάλα άουτ.

23' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα για μαρκάρισμα στον Βουό.

24' Φάουλ του Πλατέλλα, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Αραβίδη, η μπάλα άουτ.

25' Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Ααραβίδης σουτάρει από το ύψος της περιοχής, ο γκολκίπερ της Ξάνθης, διώχνει με δυσκολία.

Καλύτερος ο ΟΦΗ απο την Ξάνθη, στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, αναζητάει το γκολ.

27' Η πρώτη φάση της Ξάνθης. Ο Σαρπόνγκ σε θέση βολής, ο Σωτηρίου διώχνει αποτελεσματικά στο τετ-α-τετ.

28' Γκολ...απο το πουθενά για την Ξάνθη. Απο εκτέλεση κόρενρ, του Σαρπόνγκ, ο Γένριτσεκ πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Ξάνθη προηγείται κόντρα στη ροή του αγώνα. (1-0).

36' Ο Κουτσιανικούλης ελίσεται σουτάρει διαγώνια, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ. Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ.

8-2 οι τελικές υπέρ του ΟΦΗ στο παιχνίδι, παρ' όλα αυτά είναι πίσω στο σκορ!

40' Απίστευτο: Ο Γέντριτσεκ στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, περνάει και τον Σωτηρίου και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ενα ακόμη "φθηνό" γκολ που δέχεται ο ΟΦΗ.

43' Ο Πλατέλλας δοκιμάζει το πόδι του έξω απο την περιοχή, ο γκολκίπερ της Ξάνθης μπλοκάρει τη μπάλα.

44' Kίτρινη κάρτα στον Αραβίδη.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0: Ο ΟΦΗ πληρώνει και πάλι τα σοβαρά του αμυντικά λάθη.

Mε αλλαγή ξεκινάει ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο. Εξω ο Κομεσίδης, μέσα ο Νάστος.

46' Σούτ του Κίκε, η μπάλα άουτ.

49' Σούτ του Ποτουρίδη μέσα απο την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

57' Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς.

63' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.

64' Κίτρινη κάρτα στον Βουό.

68' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Κουτσιανικούλης και μπαίνει ο Νέιρα.

71' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα, βγάζει για τον Πλατέλλα, ο οποίος κάνει άστοχο σουτ από καλή θέση.

80' Μεγάλη επέμβαση του Σωτηρίου, σε σουτ του Κάστρο.

87' Το 3-0 για την Ξάνθη, με απευθείας φάουλ του Κοβάσεβιτς.