26/01/2020 - 16:58

Δεν κράτησε τη χρυσή νίκη ο ΟΦΗ

Ξάνθη - ΟΦΗ 2-2

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στην Ξάνθη με 2-2, για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Ένα αποτέλεσμα που είναι πολύτιμο στη μάχη της 6άδας, μετά και την ήττα του Ατρομήτου στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο.

Αλλά αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση, καθώς ο Όμιλος έφθασε πάρα πολύ κοντά σε ένα τεράστιο διπλό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα επεισοδιακό. Στο 22ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, υποδείχθηκε πέναλτι μέσω VAR για καρατιά του Κασάδο στον Φιγκεϊρέντο.

Πέντε λεπτά αργότερα (...) την εκτέλεση ανέλαβε ο Νέιρα, αλλά το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε, καθώς το VAR έκρινε ότι ο παίκτης του ΟΦΗ, γλιστρώντας, έκανε διπλή επαφή. Μια, πραγματικά, σπάνια φάση.

Στο 36ο λεπτό, ο Βαζ έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά και κέρδισε νέο πέναλτι. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Φιγκεϊρέντο, ο οποίος έκανε το 0-1.

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με την Ξάνθη να είναι ακίνδυνη και τον ΟΦΗ να είναι πιο σοβαρός και πιο "ομάδα".

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη πήρε την κατοχή, ενώ ο ΟΦΗ οπισθοχώρησε, παραπάνω ίσως από ό,τι έπρεπε.

Στο 67' ο Μπράουν πέρασε στη θέση του Βαζ και ο Όμιλος άλλαξε το σχηματισμό του σε 5-4-1, για να συγκρατήσει την επιθετικότητα των Θρακιωτών.

Στο 83' ο ΟΦΗ πλήρωσε την οπισθοχώρηση και σε μία φάση - καραμπόλα δέχθηκε την ισοφάριση.

Αλλά το 87ο λεπτό ο ΟΦΗ βρήκε και δεύτερο γκολ, μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση, που είχε ως τελικό παραλήπτη τον Φιγκεϊρέντο, που έκανε το 1-2.

Αλλά το προβάδισμα του Ομίλου δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 91ο λεπτό η Ξάνθη πέτυχε το 2-2. Σε μία φάση που ελέγχθηκε από το VAR, αλλά ο διαιτητής δεν έκρινε ότι είχε γίνει επιθετικό φάουλ.

Το φιλμ του αγώνα από το επίσημο σάιτ της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925.