16/09/2018 - 09:17

"Μαζί στις χαρές και στις λύπες"

Στην εκπληκτική παρουσία του κόσμου του ΟΦΗ στάθηκαν στις δηλώσεις τους, οι παίκτες του ΟΦΗ, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 1-3 στο Γεντί Κουλέ.

«Ήταν εκπληκτικός και του ζητάμε συγγνώμη που δεν του δώσαμε χαρά σε αυτό το παιχνίδι. Συνεχίζουμε μαζί στις χαρές και τις λύπες» το νόημα των αναφορών των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ, οι οποίοι στάθηκαν ακόμη, στο καθοριστικό δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά και τα στιγμιαία λάθη των παικτών του ΟΦΗ, τα βασικά αίτια της ήττας, όπως δήλωσαν οι παίκτες στα κανάλια novasports.

Αναλυτικά οι τοποθετήσεις τους:

Ανέστης Νάστος: “ Ξεκινήσαμε ιδανικά το παιχνίδι, η βοήθεια του κόσμου ήταν απίστευτη. Τα πρώτα 30 λεπτά ελέγχαμε απόλυτα το παιχνίδι. Από δικά μας λάθη δεχτήκαμε και το γκολ της ισοφάρισης. Σίγουρα η ποιότητα του ΠΑΟΚ είναι δεδομένη. Πρέπει να κρατήσουμε τα πρώτα λεπτά, να είναι παράδειγμα για τη συνέχεια, ειδικά εδώ στο σπίτι μας.

Είναι διαφορετικό να πηγαίνεις στα αποδυτήρια με την ισοπαλία και αλλιώς να δέχεσαι γκολ για μία ακόμη φορά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Τα λάθη είναι στο ποδόσφαιρο, δεν είναι ατομικά, είναι ομαδικό άθλημα. Αυτό το παιχνίδι πρέπει να το αφήσουμε γρήγορα πίσω, να κοιτάξουμε τη συνέχεια, έχουμε πολύ καλή ομάδα, το αποδείξαμε. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Είχαμε δύσκολο ξεκίνημα. Στη συνέχεια το πρόγραμμα έχει πάλι δυσκολίες αλλά σε αυτή την ομάδα έχουμε μάθε να ζούμε με τις δυσκολίες. Μπορούμε να αντεπεξέλθουμε, με δουλειά, με υπομονή, με θέληση, με πάθος, τα στοιχεία που δείξαμε στο σημερινό παιχνίδι.

Εγώ τον κόσμο τον ζω τρία χρόνια εδώ, είναι απίστευτος, η βοήθειά του είναι μέγιστη. Νομίζω ότι για να πάει μπροστά πρέπει να είμαστε μαζί και στις χαρές και στις λύπες. Μόνο έτσι θα προχωρήσουμε. Δεν πρέπει να είναι κριτήριο το σημερινό παιχνίδι, πρέπει να στηρίξουμε όλη αυτή την προσπάθεια που κάνουμε για να συνεχίσουμε δυναμικά στη συνέχεια του Πρωταθλήματος”.

Παύλος Κυριακίδης: «Μπήκαμε καλά, προηγηθήκαμε στο σκορ, ελέγχαμε το παιχνίδι και κάναμε αυτό που θέλαμε. Από εκεί και μετά, για ένα ανεξήγητο λόγο, δεν κρατούσαμε τη μπάλα, χάσαμε τη συγκέντρωση μας και το ρυθμό μας. Ο ΠΑΟΚ έχει ποιοτικούς παίκτες. Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη μας. Σκόραραν στις ευκαιρίες που είχαν, ενώ εμείς δεν τις τελειώσαμε όπως έπρεπε.

Αν πηγαίναμε με το 1-1 στο ημίχρονο, στο δεύτερο θα είχαμε περισσότερες ευκαιρίες να πάρουμε το παιχνίδι. Το δεύτερο γκολ μας έκοψε τα πόδια, μπήκε σε ένα κομβικό σημείο.

Μετά στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε και το τρίτο γκολ και τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα. Μπορούσαμε στη φάση του Αραβίδη, να ξαναμπούμε στο παιχνίδι, αλλά δεν ήρθε.

Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι γιατί δεν μπήκαμε καλά στο πρωτάθλημα. Ζητάμε συγγνώμη σε αυτόν τον υπέροχο κόσμο, γιατί ήρθε πολύς κόσμος να μας στηρίξει και είμαστε στεναχωρημένο που δεν μπορέσαμε να τους ευχαριστήσουμε.

Ο αγώνας συνεχίζεται είμαστε ακόμη στην αρχή. Το πρόγραμμα δεν μας ευνοεί, αλλά πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι και να δουλέψουμε περισσότερο».

Βασίλης Κουτσιανικούλης: «Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι και πετύχαμε στο 20ο λεπτό ένα γκολ. Μας ισοφάρισαν σχετικά γρήγορα. Δεχθήκαμε άλλο ένα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, από μια στημένη φάση. Από εκεί και μετά το έργο του ΠΑΟΚ, ήταν πιο εύκολο».

Νίκος Κοροβέσης: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Δεν αφήσαμε τον ΠΑΟΚ να μας απειλήσει. Όπως ξέρουμε, ο ΠΑΟΚ έχει ποιότητα όμως και από μια αδράνεια δική μας, έφερε το παιχνίδι στα ίσια και μετά να προηγηθεί από ένα στημένο. Από εκεί και πέρα προσπαθήσαμε και κρατάμε την προσπάθεια και κοιτάμε τη συνέχεια».