26/12/2018 - 18:16

Ο απολογισμός της ΠΑΕ ΟΦΗ για το 2018 στη Super League

Αυτοί που ξεχώρισαν στον (σχεδόν ολοκληρωμένο) 1ο γύρο του φετινού πρωταθλήματος.

Μια ...στροφή πριν το φινάλε του α’ γύρου στο φετινό πρωτάθλημα, η ομάδα μας βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 11 βαθμούς συγκομιδή. Με δύο νίκες μέσα στο Ηράκλειο, κόντρα σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, αλλά και συνολικά πέντε ισοπαλίες, οι τέσσερις εκ των οποίων μακριά από την Κρήτη.

Στους αγώνες που προηγήθηκαν ο Νίκος Παπαδόπουλος επέλεξε συνολικά 23 ποδοσφαιριστές, άλλους λιγότερο κι άλλους περισσότερο, δείχνοντας όμως εμπράκτως ότι υπολογίζει σε όλο το έμψυχο δυναμικό.

Πλατέλλας ο...πρώτος

Με βάση την ψυχρή λογική των αριθμών αυτός που ξεχώρισε στους 14 αγώνες του α' γύρου είναι ο Βαγγέλης Πλατέλλας. Ο 30χρονος μεσοεπιθετικός είναι πρώτος σε συμμετοχές, αφού έχει δηλώσει «παρών» σε όλες τι αναμετρήσεις που έχουν προηγηθεί, με καθαρό χρόνο τα 1221’ αγωνιστικά λεπτά. Οι επιδόσεις του έμπειρου άσου δε σταματούν εδώ, αφού στο παραπάνω διάστημα πέτυχε ένα γκολ, μοίρασε τρεις ασίστ, είχε 15 κλεψίματα και κέρδισε συνολικά 39 φάουλ, τα περισσότερα από κάθε άλλον συμπαίκτη του.

Σε ότι αφορά στις συμμετοχές, μετά το απόλυτο του Πλατέλλα υπήρχαν και τρεις ακόμα παίκτες της ομαδας μας που αγωνίστηκαν σε 13 αγώνες. Ο Πατρίκ Βουό με 1058 λεπτά συμμετοχής, ο Παύλος Κυριακίδης με 1149 αγωνιστικά λεπτά και ο Γιάννης Ποτουρίδης, ο οποίος αξίζει να σημειωθεί ότι αν και με ένα ματς λιγότερο είχε περισσότερα λεπτά συμμετοχής (1238) από τον Βαγγέλη Πλατέλλα (1221).

Νέιρα και ...γκολ

Στα 14 παιχνίδια που έχουν γίνει ο ΟΦΗ σκόραρε συνολικά 13 φορές, με τον Χουάν Νέιρα να βρίσκεται στην κορυφή της σχετικής λίστας με τρία γκολ. Ο Αργεντινός πανηγύρισε δύο φορές στο ματς της 1ης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2, ενώ χρίστηκε σκόρερ και απέναντι στην Λαμία, πετυχαίνοντας γκολ στο 62ο λεπτό, σε ένα ακόμα ματς στο οποίο η ομάδα μας απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία. Ο Παναγιώτης Δεληγγιανίδης σκόραρε δύο φορές, ενώ τα δίχτυα αντίπαλης εστίας κουνήθηκαν μια φορά από προσπάθεια των Βουό, Κοροβέση, Σάσι, Πλατέλλα, Αραβίδη, Ποτουρίδη και Παπαστεριανού (συν ένα αυτογκολ με τον Παναιτωλικό).

Πάρε ...βάλε

Στην κατηγορία των ασίστ φιγουράρουν τα ονόματα πέντε ποδοσφαιριστών. Με τις τρεις τελικές πάσες που έδωσε, ο Βαγγέλης Πλατέλλας βρίσκεται στην κορυφή της σχετικής λίστας, ενώ τον ακολουθεί ο Πατρίκ Βουό με δύο και οι Κουτσιανικούλης, Κοροβέσης και Σάσι οι οποίοι πιστώνονται από μία ασίστ.

* Τα στατιστικά στοιχεία είναι από την επίσημη ιστοσελίδα της Super League.