11/08/2018 - 20:25

ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 2-1

Νίκη του ΟΦΗ στο πρώτο φιλικό παιχνίδι στο Ηράκλειο.

Θετικό τεστ για τον ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1, στο φιλικό ματς που έγινε στο Παγκρήτιο.

Τα γκολ για τον ΟΦΗ πέτυχαν οι Πετσόνι (αυτ.) και Βουό, ενώ για την Ελαφρά Ταξιαρχία μείωσε ο Άιλερς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ παρουσίασε τη γνωστή του σοβαρότητα και θα μπορούσε να πετύχει και περισσότερα γκολ.

Στο δεύτερο μέρος με τις αλλαγές, είχε κάποια αμυντικά θέματα, καθώς δεν υπήρχε η ίδια χημεία και αναθάρρησε κάπως ο Απόλλωνας, χωρίς πάντως να απειλήσει ουσιαστικά με ισοφάριση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο το έκανε ο Χρήστος Αραβίδης, παρά την πολύμηνη απουσία του, σημάδι θετικό για την κατάσταση στην οποία έχει διατηρηθεί.

2': Σουτ του Κουτσιανικούλη, μπλόκαρε ο Βάσιτς.
5': ΓΚΟΛ! Ωραία μπαλιά του Μεγιάδο στην πλάτη της άμυνας, επικίνδυνη σέντρα από τον Σασί στη μικρή περιοχή και ο Πετσόνι καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-0)!
14': Εκτέλεση φάουλ από το Νέιρα, κεφαλιά του Βουό από πολύ καλή θέση, ελάχιστα άουτ.
33': Ο Ποτουρίδης βλέπει τον αντίπαλο τερματοφύλακα έξω και προσπαθεί να τον κρεμάσει από πριν τη γραμμή του κέντρου, η μπάλα μόλις άουτ!

47': Δυνατό σουτ του Πλατέλλα, αποκρούσει ο Βάσιτς.
48': ΓΚΟΛ! Ωραία κομπίνα στην εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα καταλήγει στον Βουό που με τακουνάκι σημειώνει το 2-0!
54': Ο Άιλερς μειώνει για τον Απόλλωνα με σουτ έξω από την περιοχή, 2-1.
84': Σουτ του Δεληγιαννίδη μέσα από την περιοχή, λίγο άουτ.

ΟΦΗ (Ν.Παπαδόπουλος): Στρέζος, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Μπολάκης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Παπαστεριανός, Σασί, Κουτσιανικούλης, Νέιρα, Βουό

β'ημίχρονο: Σωτηρίου, Ποτουρίδης (64'Νάστος), Φαζός, Αργυρόπουλος, Δεληγιαννίδης, Κοιλιάρας (90'Νοικοκυράκης), Κυριακίδης, Πλατέλλας, Ντίνας, Οικονόμου, Βουό (69'Αραβίδης)

Απόλλων Σμύρνης (Β.Ίσμαελ): Βάσιτς, Στάθης, Κύργιας, Πετσόνι, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Ναδάλες, Γκονζάλες, Καλλέργης, Μπεντινέλι, Ελ Χέλβε