11/07/2020 - 23:26

Όταν ξύπνησε ήταν άστοχος και ανεπαρκής

ΟΦΗ - Άρης 0-1

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ κόντρα στον Άρη στο Γεντί Κουλέ, για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο Όμιλος, για μεγάλο διάστημα το ματς ήταν κακός και απογοήτευσε τον κόσμο του που ήθελε πολύ αυτή τη νίκη και αποχαιρέτησε το στόχο της πέμπτης θέσης, εκτός και αν γίνει κάποια υπέρβαση, στα τελευταία 2 ματς.

O ΟΦΗ μπήκε στο ματς κάπως νευρικά και με λάθη, αλλά και με διάθεση να πιέσει τον Άρη και να τον τρέξει.

Σε πρώτη ανάγνωση, το σχήμα που επέλεξε ο Γιώργος Σίμος, δε φάνηκε να λειτουργεί και τόσο καλά. Κάποιες καλές συνεργασίες έβγαιναν σε ορισμένες φάσεις, αλλά υπήρχε πρόβλημα στις αλληλοκαλύψεις.

Στο 9' ο Στάικος είχε ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις, με το αριστερό, που κατέληξε άουτ.

Στο 13' η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να προηγηθεί, όταν ο Όμιλος έχασε την μπάλα στην επίθεση και δε λειτούργησε καλά στο transition, με αποτέλεσμα ο Φετφατζίδης να πλασάρει ανενόχλητος τον Γουάλι.

Στο 20' ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Φιγκεϊρέντο πρόλαβε την έξοδο του Κουέστα, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα, ο ΟΦΗ γινόταν όλο πιο νευρικός και απρόσεκτος και ο Άρης συνέχισε να απειλεί στις αντεπιθέσεις.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Φιγκεϊρέντο. Το εκτέλεσε ο ίδιος και απέκρουσε ο Κουέστα, κρατώντας το 0-1 στο 51ο λεπτό.

Στο 57' ο Βραζιλιάνος φορ βρέθηκε τετ α τετ  με τον τερματοφύλακα του Άρη, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ.

Στο 2ο μέρος ο ΟΦΗ ξύπνησε, έπαιξε πιο άμεσα, στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων, αλλά ήταν άστοχος. Συνέχισε να έχει τελικές με Νέιρα και Φίγκε, αλλά δεν απείλησαν την εστία.

Στο 77' ο Φιγκεϊρέντο σούταρε δυνατά, με την μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι και το ριμπάουντ του Νέιρα κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Όσο το ματς πήγαινε προς το τέλος, η νευρικότητα αυξανόταν και χανόταν ξανά το καθαρό μυαλό.

Από ένα σημείο και μετά, σταμάτησαν και οι ευκαιρίες και το αποκορύφωμα ήταν η δεύτερη κίτρινη του Φιγκεϊρέντο, στις καθυστερήσεις του αγώνα.