30/10/2018 - 16:50

Άνετη νίκη του ΟΦΗ επί της Νίκης Βόλου

ΟΦΗ - Νίκη Βόλου 3-0.

Εύκολη νίκη για τον ΟΦΗ που επιβλήθηκε της Νίκης Βόλου, για τη δεύτερη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς και να πάρει μια σχετική διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο και στο υπόλοιπο ματς έκανε διαχείριση του αγώνα.

Στα κέρδη του αγώνα τα πρώτα γκολ του Χρήστου Αραβίδη με τη φανέλα του ΟΦΗ και μάλιστα με χατρίκ, που μπορεί να του δώσει αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί στα προηγούμενα ματς. Ντεμπούτο για τη φετινή περίοδο έκαναν οι Οικονόμου και Καλαϊτζάκης.

2' Ο Ντινιωτάκης ανατρέπει καθαρά τον Θανάση Ντίνα.
2' Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από το Χρήστο Αραβίδη. Γκολ 1-0! Το πρώτο γκολ του Αραβίδη με τη φανέλα του ΟΦΗ!
11' Επικίνδυνο αριστερό σουτ του Σασί, μετά από ωραία προσπάθεια του Ντίνα, διώχνει σε υπερένταση ο Αποστολίδης.
12' Εκτελείται το κόρνερ, μονοκόμματο σουτ του Παπάζογλου, λίγο άουτ.
27' Καλό σουτ για τη Νίκη με τον Μέτσε.
29' Σουτ στην κίνηση του Οικονόμου, μετά από σέντρα του Ντίνα, δίπλα από το δοκάρι.
30' Ωραία εκτέλεση κόρνερ από τον Ντίνα, κεφαλιά του Αραβίδη στο Γ του Αποστολίδη. Γκολ 2-0!
38' Εξ επαφής  ο Σασί δε θα καταφέρει να σκοράρει.
39' Αμέσως μετά ο Μέτσε θα βγει τετ α τετ με τον Σωτηρίου, αλλά θα πλασάρει αρκετά άουτ.
44' Εκτέλεση φάουλ του Κοιλιάρα δίπλα από το δοκάρι.

63' Ωραίο ανέβασμα του Κοιλιάρα, από πολύ μακριά προσπαθεί να κρεμάσει τον Αποστολίδη, η μπάλα άουτ.
66' Κεφαλιά του Αραβίδη άουτ.
70' Γρήγορη εναλλαγή των παικτών του ΟΦΗ, η μπάλα φθάνει στον Οικονόμου στο ύψος της περιοχής, αποκρούει το σουτ του ο τερματοφύλακας της Νίκης.
77' Εκτέλεση φάουλ του Ντίνα, ψηλά άουτ.
86' Ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι σε ανατροπή του Νοικοκυράκη από τον Ντινιωτάκη.
86' Το εκτελεί ο Αραβίδης και σκοράρει! Γκολ 3-0! Χατρίκ για τον επιθετικό του ΟΦΗ!
90+ Κεφαλιά του Σασί, μετά από κόρνερ του Οικονόμου, πάνω από τα δοκάρια.

ΟΦΗ (Ν.Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Μπολάκης, Δεληγιαννίδης, Νάστος, Σασί, Ντίνας (88'Καλαϊτζάκης), Κοιλιάρας (77'Νοικοκυράκης), Οικονόμου, Αραβίδης, Κομεσίδης (58'Μιχόγεβιτς), Παπάζογλου.

Στον πάγκο: Στρέζος, Κουτσιανικούλης, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Μιχόγεβιτς, Νοικοκυράκης, Καλαϊτζάκης.

Νίκη Βόλου (Γ.Κούτσης): Αποστολίδης, Θ.Παπαδόπουλος, Ρόβας, Τσεμπερίδης, Καρτσαμπάς, Δωματάς (74'Ιορδανίδης), Μέτσε (66'Ταβάρες), Βουκομάνοβιτς (58'Τζιώρας), Μακενγκό, Ντινιωτάκης, Καντούτσης.

Στον πάγκο: Κ.Παπαδόπουλος, Λάιος, Βουρδάκης, Ιορδανίδης, Τζιώρας, Ταβάρες, Ματθαίου.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δημόπουλος (Δυτ.Αττικής)
4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων)

- Πριν τον αγώνα ο Πρόεδρος της Νίκης Βόλου, Νίκος Ιμεράι άφησε μια ανθοδέσμη στο κάθισμα του Ευγένιου Γκέραρντ.