15/07/2020 - 21:12

Θα θέλει να το ξεχάσει πολύ γρήγορα

ΟΦΗ - Ολυμπιακός 1-3

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο ΟΦΗ μας έφερε μια εικόνα από Premier League και La Liga, με το pasillo που έκαναν οι παίκτες του Ομίλου, στους πρωταθλητές συναδέλφους τους του Ολυμπιακού.

Λίγα λεπτά όμως αργότερα, θυμηθήκαμε ότι βρισκόμαστε στην Ελλάδα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 11' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φορτούνη, που προήλθε από ένα πολύ αυστηρό σφύριγμα, για τράβηγμα του Κουτρουμπή στον Χασάν.

Μετά τον πολύ απλό τρόπο που βρήκε γκολ ο ΟΣΦΠ, παραχώρησε χώρο στον ΟΦΗ που ανέλαβε την πλήρη κατοχή, ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν τις αντεπιθέσεις, κυρίως από τη δεξιά πλευρά.

Σε μια τέτοια, ο Ραντζέλοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Γουάλι και έκανε το 0-2, στο 27ο λεπτό.

Γενικότερα ο ΟΦΗ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα κυρίως από την αριστερή πλευρά, με τους παίκτες του Ομίλου που βρίσκονταν εκεί, να αδυνατούν να ανακόψουν τις επιθέσεις του Ολυμπιακού, που έβγαζε από εκεί πολλές φάσεις.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΟΦΗ άλλαξε σχηματισμό, με τον Γιαννούλη να περνάει στη θέση του Βαφέα και τον Βαζ να αντικαθιστά τον Σακόρ. Και με την μετατόπιση του Δεληγιαννίδη στο δεξί άκρο της επίθεσης, γύρισε από 5-4-1 σε 4-2-3-1, το οποίο τον έκανε πιο επιθετικό και γρήγορο, όταν έπαιρνε την μπάλα.

Όμως ο Ολυμπιακός ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι και στο 6ο' σημείωσε και 3ο γκολ με τον Φορτούνη.

Στο 80ο λεπτό, ο Νοικοκυράκης είχε κεφαλιά άουτ από κοντά, όμως στη συγκεκριμένη φάση ο Τοροσίδης τον χτύπησε με τον αγκώνα, χωρίς ο διαιτητής ή το VAR να υποδείξουν το πέναλτι.

Στο 94' ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ, με έξυπνο φάουλ του Δεληγιαννίδη, ο οποίος είχε καλή εμφάνιση ως εξτρέμ, γενικότερα.