27/11/2020 - 16:00

ΟΦΗ: Κόντρα στον ΠΑΣ πρέπει να παίξει καλύτερα

Το 1-4 στον Βόλο δεν έκρυψε τα προβλήματα

Ο ΟΦΗ στον Βόλο πήρε μια νίκη - ψυχολογίας που την έψαχνε καιρό. Το ξέσπασμα του Γιώργου Σίμου στο 4ο γκολ, φανερώνει πόση πίεση είχε η ομάδα και πόσο ήθελαν το τρίποντο όλοι μέσα στον ΟΦΗ.

Όμως η νίκη αυτή, ούτε καν σε αυτό το εύρος του 1-4, δεν ήταν ικανή να κρύψει τις αδυναμίες που παρουσίασε και πάλι ο ΟΦΗ στο παιχνίδι του.

Αδυναμίες που θα πρέπει να βελτιώσει, ώστε να παρουσιαστεί ακόμα καλύτερος στα επόμενα ματς και να ξεκινήσει ένα νικηφόρο σερί, τώρα που έχει περισσότερες λύσεις στο ρόστερ και το πρόγραμμα των αγώνων έχει ομαλοποιηθεί.

Ο ΟΦΗ πήρε σημαντική νίκη στον Βόλο και με σκορ - ξέσπασμα, όμως δε θα πρέπει να παραβλέψει τα προβλήματα που εμφανίστηκαν και σε αυτό το ματς.

Ότι είχε κακό ξεκίνημα και στα δύο ημίχρονα. Απέναντι σε μια ομάδα που είχε ελλιπή προετοιμασία, λόγω COVID-19.

Ότι πάλι δεν κράτησε το μηδέν στην εστία του και ότι δεν το έχει καταφέρει σε κανένα φετινό ματς. Και ότι πάλι δέχθηκε πολλές τελικές, ακόμα και με παίκτη περισσότερο.

Ότι οι αμυντικοί του φάνηκε να έχουν πρόβλημα απέναντι σε αθλητικό αντίπαλο (ο Περέα είναι δυνατός και γρήγορος, όπως και ο Λεό του ΠΑΣ Γιάννινα, όμως ο Λεό ξέρει και μπάλα).

Ότι δε φάνηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την κόκκινη (μόνο μετά το 2-1 που ο αντίπαλος βγήκε κι άλλο μπροστά) και ο Βόλος απειλούσε με αξιώσεις.

Ότι κάποιες λανθασμένες επιλογές μεσοεπιθετικά έδωσαν το δικαίωμα στον Βόλο να χτυπήσει στη γρήγορη αντεπίθεση.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι ομάδα εξαιρετική στις αντεπιθέσεις, οι παίκτες του εναλλάσσουν την μπάλα αποτελεσματικά και έχει βρει αρκετά γκολ μετά από γρήγορους συνδυασμούς.

Το ματς της Κυριακής μπορεί να εξελιχθεί και σε ματς - υπομονής για τον ΟΦΗ, καθώς ο σύλλογος των Ιωαννίνων συνήθως ξεκινάει καλά τα ματς, είναι άλλωστε η ομάδα με την καλύτερη επίδοση στο πρώτο ημίχρονο, όμως φαίνεται να έχει θέμα με τη διαχείριση των δυνάμεών της, το οποίο συχνά πληρώνει στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο ΟΦΗ θα κάνει λάθος αν νομίσει ότι έχουν λυθεί όλα πια, μετά την καλή βραδιά στο Πανθεσσαλικό. Πρέπει να νικήσει και τον ΠΑΣ Γιάννινα, για να έχει αντίκρισμα η νίκη του στον Βόλο.

Έχει την ευκαιρία για να ξεκινήσει τη βαθμολογική του αντεπίθεση, γι΄αυτό θα πρέπει να είναι βελτιωμένος και απόλυτα συγκεντρωμένος το απόγευμα της Κυριακής στο Γεντί Κουλέ.