04/01/2020 - 19:09

Ήττα - πισωγύρισμα για τον ΟΦΗ

ΟΦΗ - Βόλος ΝΠΣ 1-2

Κακή εμφάνιση και ήττα με 1-2 για τον ΟΦΗ, κόντρα στον Βόλο, για τη 17η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

O ΟΦΗ στάθηκε άτυχος με το "καλημέρα" του ματς, με τους Σακόρ και Κοροβέση να συγκρούονται κεφάλι με κεφάλι, μόλις στο 3ο λεπτό και ο πρώτος να γίνεται αναγκαστική αλλαγή, με τον Βαζ να μπαίνει στη θέση του και να "ανακατεύεται" ολόκληρη η ενδεκάδα.

Με αυτή την αλλαγή, ο Στάικος πήγε 6άρι, ο Τσιλιανίδης 10άρι και ο Βαζ στο δεξί άκρο της επίθεσης και, όπως είναι φυσιολογικό, η ομάδα χρειάστηκε χρόνο για να ξαναβρεί τα πατήματά της.

Ο Βόλος ξεθάρρεψε και σε μια στιγμή αμυντικής αδράνειας, βρήκε το γκολ με τον Λυράτζη, στο 35ο λεπτό.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις και πριν και μετά το γκολ του Βόλου, αλλά όχι με το συνηθισμένο τρόπο παιχνιδιού του, αλλά πιο βεβιασμένα και αγχωμένα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ δεν μπήκε καλά και ήταν σοφτ στις προσωπικές μονομαχίες.

Αλλά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 58ο λεπτό, με διπλή προσπάθεια του Χουάν Νέιρα.

Αυτό το γκολ "ξεκλείδωσε" κάπως το μυαλό των παικτών του ΟΦΗ, οι οποίοι προσπάθησαν να βρουν γρήγορα την ανατροπή και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με Βαζ, Φιγκεϊρέντο και Στάικο.

Στο 76ο λεπτό ο Γιώργος Σίμος πέρασε τον Δημήτρη Μάνο στη θέση του Βαζ, για να παίξει με δύο φορ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βόλος βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Ζοάο, σε άλλη μια αμυντική ολιγωρία.

Το γκολ αυτό δεν έφερε την παραμικρή αντίδραση από τον ΟΦΗ και έτσι ήρθε μια οδυνηρή ήττα, που τον γυρνάει πολύ πίσω, ενόψει και της δύσκολης συνέχειας.