14/06/2020 - 21:11

Χωρίς κόσμο, χωρίς κίνητρο...

ΟΦΗ - ΑΕΚ 0-2

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ από την ΑΕΚ, για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Το ματς διεξήχθη χωρίς θεατές στις εξέδρες, λόγω των μέτρων για τον Κορωνοϊό, αλλά με τις ταράτσες γεμάτες κόσμο και συνθήματα του ΟΦΗ, με τους παίκτες του Ομίλου να τους χειροκροτούν, μετά τη λήξη του αγώνα.

Στο χορτάρι φάνηκε ξεκάθαρα ότι η μία ομάδα "καιγόταν" για τη νίκη, ενώ η άλλη δεν είχε και το μεγαλύτερο κίνητρο.

Ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν εμφανές ότι η ΑΕΚ το ήθελε πιο πολύ. Ο ΟΦΗ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού έπεσε στην παγίδα της πίεσης της ΑΕΚ, σε όλες τις γραμμές.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με ανοιχτό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες και όχι πολλές φάσεις.

Η ΑΕΚ είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 21ο λεπτό, με τον Γουάλι να κάνει εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Ολιβέιρα.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε στο 42ο λεπτό, με άπιαστη κεφαλιά του Λιβάγια, σε μια φάση που η άμυνα του ΟΦΗ "πιάστηκε στον ύπνο".

Στο 45' ο ΟΦΗ έχασε τρομερή ευκαιρία, μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια των παικτών του και "κεραυνό" του Φιγκεϊρέντο που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο προσεκτική και με μεγαλύτερο πρέσινγκ, προκειμένου να μην αφήνει τον ΟΦΗ να κάνει το παιχνίδι του και να προστατέψει το υπέρ της σκορ.

Στο 60' ο Καρέρα πέρασε στο παιχνίδι τον Βέρντε, για να χτυπήσει τον ΟΦΗ με την εκρηκτικότητά του και όντως στο 65' πέτυχε το 0-2, με ατομική προσπάθεια και σουτ από τα δεξιά.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος, ήρθε στο 85ο λεπτό, με δυνατό σουτ του Στάικου που απέκρουσε ο Μπάρκας. Στις καθυστερήσεις ο Νέιρα είχε καλή ατομική προσπάθεια, η οποία κόντραρε σε σώμα αμυντικού.

Ίσως το μοναδικό κέρδος για τον ΟΦΗ σήμερα ήταν η συμμετοχή παικτών χωρίς πολύ χρόνο συμμετοχής, όπως ο Νοικοκυράκης και ο Δεληγιαννίδης και ότι ο Γουάλι έδειξε να "πατάει" κάπως καλύτερα από άλλα ματς.