04/12/2019 - 16:47

Έκανε αυτό που έπρεπε ο ΟΦΗ!

ΟΦΗ - ΑΟ Καβάλα 4-0

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε της Καβάλας, ανατρέποντας το 2-0 του πρώτου αγώνα.

O ΟΦΗ μπήκε από την αρχή να πιέσει την Καβάλα, ώστε να βρει το γρήγορο γκολ, που θα του έδινε το δικαίωμα να πλησιάσει την ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα της Καβάλας, από την άλλη μπήκε με διάθεση να αμυνθεί μαζικά και να διαφυλάξει τα κεκτημένα. Κάτι που δυσκόλεψε αρκετά την ομάδα του Γιώργου Σίμου να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

Η λύση ήρθε με ένα μακρινό σουτ, στο 39ο λεπτό, από τον Κοσμά Τσιλιανίδη. Η αλήθεια είναι ότι με τη μορφή που είχε το παιχνίδι, μόνο έτσι μπορούσε να απειλήσει ο ΟΦΗ.

Η πίεση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και 2ο γκολ δεν άργησε, με παρόμοιο τρόπο, στο 51ο λεπτό, με σουτ του Χουάν Νέιρα έξω από την περιοχή, που βρήκε και κάπου και καρφώθηκε στη γωνία της εστίας.

Ο Αργεντίνος βρήκε και δεύτερο τέρμα, με σουτ και πάλι στο 55ο λεπτό, ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα και ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο για την πρόκριση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά τις αλλαγές των Κώστα Γιαννούλη και Γιώργου Κουτρουμπή, χρειάστηκε να αγωνιστεί ο Βαγιέμπα Σακόρ ως κεντρικός αμυντικός.

Ο ΟΦΗ στο τέλος αγχώθηκε και λίγο έλειψε να το πληρώσει στο 90ό λεπτό, σε τετ α τετ της Καβάλας που απεσώβησε ο Όσκαρ Γουάλι.

Αλλά στην ακριβώς επόμενη φάση έγινε το 4-0, με τον Τσιλιανίδη να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Ζοάο Φιγκεϊρέντο.