17/02/2020 - 21:30

Χρυσή νίκη με Ομιλίτικη ψυχή!

ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-0

Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ κόντρα στον Ατρόμητο, για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, με 1-0, με το χρυσό γκολ του Ζοάο Φιγκεϊρέντο στο 80'.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με Μανούσο και Γιακουμάκη.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο δεν πατούσε καλά στο γήπεδο και αδυνατούσε να απειλήσει με το γνωστό του τρόπο, πέρα από κάποιες ατομικές ενέργειες και στημένες φάσεις.

Η εικόνα του Ομίλου στο πρώτο μέρος ήταν κατώτερη της περίστασης και των απαιτήσεων του αγώνα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιώργος Σίμος πέρασε τον Στάικο στη θέση του Βαφέα και γύρισε ο Βίκτορ στόπερ, σε μια προσπάθεια να γίνει η ομάδα πιο κινητική.

Και όντως τα αποτελέσματα φάνηκαν γρήγορα, με τον ΟΦΗ να αναπτύσσεται καλύτερα και να βρίσκει χώρους προς την αντίπαλη εστία.

Όμως και ο Ατρόμητος προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενος τα κενά που άφηνε ο ΟΦΗ.

Στη συνέχεια πέρασε στο ματς και ο Βαζ στη θέση του Ναμπί.

Στο 67' ο Σεμέντο πέτυχε γκολ, αλλά ακυρώθηκε μέσω VAR, καθώς ο Βίκτορ ήταν οφσάιντ και επηρέαζε τη φάση.

Στο 78' και στο 80' ο Φιγκεϊρέντο πέτυχε δύο γκολ και ο επόπτης έδειξε και τις δύο φορές οφσάιντ. Και τα δύο ελέγχθηκαν από το VAR, το πρώτο ακυρώθηκε, το δεύτερο όμως μέτρησε και ο ΟΦΗ πέτυχε επιτέλους το χρυσό γκολ! (1-0)

Μέχρι το τέλος του αγώνα ο ΟΦΗ έκανε καλή διαχείριση του χρόνου του αγώνα και κατάφερε να πάρει το χρυσό τρίποντο, που του δίνει το προβάδισμα στη μάχη των πλέι οφ.