22/01/2020 - 19:05

Δεν άξιζε να χάσει ο ΟΦΗ

ΟΦΗ - Ολυμπιακός  0-1

Την ήττα, παρά την καλή εμφάνιση, γνώρισε ο ΟΦΗ κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Σε ένα ματς που είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, ο ΟΦΗ κοίταξε τον πρωτοπόρο ως ίσο προς ίσο, ενώ ο Ολυμπιακός δε δικαιολόγησε τη βαθμολογική του θέση.

Ο ΟΦΗ μπήκε στο παιχνίδι με την πρόθεση να παίξει το παιχνίδι του. Να παίξει ποδόσφαιρο κατοχής και πρωτοβουλίας.

Και το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, με αποτέλεσμα να αποσυντονίσει τον Ολυμπιακό, που δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για το συνηθισμένο του στυλ παιχνιδιού.

Ένα ιδανικό , τακτικά, ημίχρονο για τον ΟΦΗ, ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο, με τον Γιαννούλη να μην παίρνει καλή απόφαση, ο Ελ Αραμπί να του κλέβει την μπάλα και να πασάρει στον Καμαρά που πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε έχοντας την ίδια μορφή. Με τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να χτίσει το παιχνίδι του προς την αντίπαλη περιοχή.

Και με τον Ολυμπιακό να βρίσκει φάσεις μόνο με αντεπιθέσεις και μόνο μετά από λάθη των παικτών του ΟΦΗ.

Παρά την υπεροχή του ΟΦΗ, ο Ολυμπιακός κράτησε το σκορ μέχρι το τέλος και ο Όμιλος γνώρισε μια ήττα που δεν του άρμοζε, βάσει της εικόνας του παιχνιδιού.