26/08/2018 - 21:07

Πανιώνιος - ΟΦΗ 2-2

Ισοπαλία στο ξεκίνημα του ΟΦΗ στη Σούπερ Λιγκ.

Ματσάρα στη Νέα Σμύρνη όπου Πανιώνιος και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Όλα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σημειώσουν και άλλα.

Η εικόνα του αγώνα από την επίσημη σελίδα του ΟΦΗ:

Ο ΟΦΗ διατήρησε την καλή παράδοση στη Νέα Σμύρνη και ξεκίνησε με μια πολύτιμη ισοπαλία (2-2) την επιστροφή του στην Σούπερ Λιγκ, κόντρα στον Πανιώνιο.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε τις ευκαιρίες να κερδίσει το παιχνίδι, σε ένα πάντως πολύ δυνατό παιχνίδι με φάσεις εκατέρωθεν μπροστά στις δυο εστίες!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΟΦΗ ο Χουάν Νέιρα, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ του ΟΦΗ, ενώ είχε μια μεγάλη ευκαιρία και για ένα τρίτο!

Το δεύτερο γκολ του Αργεντίνου μέσου, με το οποίο ο ΟΦΗ έκανε το 1-2, ήταν υπέροχο, με το δεκάρι του ΟΦΗ να στέλνει τη μπάλα στο «παράθυρο» του αντίπαλου τερματοφύλακα, σε μια σπουδαία έμπνευση και εκτέλεση.

Ο ΟΦΗ αν και έμεινε πίσω στο σκορ (7’ Μασούρας), κατάφερε να γυρίσει γρήγορα το 1-παιχνίδι και με δυο τέρματα του Νέιρα (22’ και 26’) προηγήθηκε με 1-2.

Στο 36’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη για το 1-3 και αντί να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, δέχθηκε την ισοφάριση στο 44’, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο Σπιριντόνοβιτς εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ, ο Στρέχος έδιωξε, αλλά η μπάλα πήγε στο κεφάλι του προωθημένου Σταυρόπουλου για το 2-2.

Στο 59’ ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία με το Νέιρα για το 2-3, αλλά ο γκολκίπερ του Πανιωνίου είπε όχι στο χατ-τρικ του Αργεντίνου.

Στο 80’ ο Πανιώνιος είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπανανά να πλασάρει άουτ από κοντά.

Ενώ στο 85’ σε μια σπουδαία «έμπνευση» ο Ντίνας, με ένα εκπληκτικό φάουλ πήγε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα «έγλυψε» το δοκάρι.

Η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα, έγινε στο 88’ ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία για το γκολ της νίκης, αλλά ο γκολκίπερ του Πανιωνίου είπε όχι στο δυνατό σουτ του Νέιρα.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)

Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας)

4ος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)

Η ενδεκάδα του Πανιωνίου στην αναμέτρηση: Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Κότσιτς, Κόρμπος, Κεϊτά, Ντομίνγκες, Μασούρας (74' Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς (74' Καμαρά), Ντουρμισάι.

H ενδεκάδα της ομάδας μας, στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κουτσιανικούλης (82' Σασί), Βουό, Πλατέλλας (82' Ντίνας), Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Μεγιάδο (62' Κυριακίδης), Κοροβέσης, Νέιρα , Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Νάστος, Ντίνας, Κυριακίδης, Αραβίδης, Σάσι, Μπολάκης.

*Στη Νέα Σμύρνη, βρίσκεται ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 Γιώργος Αλετράς.

*Και φίλαθλοι του ΟΦΗ στη θύρα 1 του γηπέδου, για να ενισχύσουν την ομάδα, στο πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος.

* Ο Μανόλης Παπαστεριανός αρχηγός του ΟΦΗ στο παιχνίδι.

ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ

Ξεκίνησε το παιχνίδι!

Αναγνωριστικό το πρώτο 5λεπτο, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρούν τα πατήματα τους στο γήπεδο.

7' Το 1-0 για τον Πανιώνιο στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Κόρμπος βγάζει στον Μασούρα, ο οποίος αφύλακτος μέσα στην περιοχή πλασάρει σωστά και ανοίγει το σκορ (1-0).

10' Μακρινό σουτ του Κειτά, η μπάλα λίγο πα΄νω απο το οριζόντιο δοκάρι.

12' Απαντάει ο ΟΦΗ, μια ωραία αντεπίθεση. Ο Κουτσιανικούλης, έβγαλε για τον Πλατέλα, εκείνος σούταρε αλλά ο γκολκήπερ του Πανιωνίου μπλόκαρε τη μπάλα.

14' Καλή επέμβαση του Στρέζου σε σουτ του Σπιριντόνοβιτς, έξω απο την περιοχή.

17' Ο Στρέζος διώχνει σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Ντούρμισάι.

19' Κόρνερ του Πλατέλλα, τακουνάκι του Παπαστεριανού, η μπάλα λίγο άουτ.

20' Ο ΟΦΗ απειλεί. Ο Κουτσιανικούλης και πάλι αλλάζει ωραία με τον Κοροβέση, εκείνος βγάζει στον Βουό, ο οποίος σουτάρει, αλλά η μπάλα κοντράρει στα σώματα!

21' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Μεγιάδο απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.

22' ΓΚΟΟΟΛ. Το 1-1 για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα ελίσσεται ωραία στο ύψος της περιοχής, πλασάρει η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα!

26' ΓΚΟΟΟΟΛ. Εκπληκτικό γκολ απο το Νέιρα, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ μέσα απο την περιοχή, στέλνει τη μπάλα στο "παράθυρο" του αντίπαλου τερματοφύλακα! Απίστευτο γκολ απο τον Αργεντίνο. Γυρίζει το παιχνίδι ο ΟΦΗ (1-2).

Τρομερό ντεμπούτο στο Ελληνικό πρωτάθλημα, ο Νέιρα, με δυο γκολ!

34' Ευκαιρία μετά απο αρκετή ώρα ο Πανιώνιος, Σούτ του Μασαούρα απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

Ο ΟΦΗ ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι μετά το πρώτο 20λεπτο.

36' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για το το 1-3 για τον ΟΦΗ. Και πάλι ο Κουτσιανικούλης, άλλαξε με τον Κοροβέση, εκείνος με τον Βουό, ο γκολκήπερ του Πανιωνίου έδιωξε, εκεί που ο Κουτσιανικούλης, πλάσαρε με τη μια, όμως έδιωξε και πάλι ο γκολκήπερ του Πανιωνίου! Σπουδαία φάση για τον ΟΦΗ, σε μια φάση που ...χαθηκε η μπάλα! Φωτιά στις αντεπιθέσεις ο ΟΦΗ!

39' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.

44' Το 2-2 για τον Πανιώνιο κόντρα στη ροή του αγώνα. Απευθείας φάουλ του Σπιριντόνοβιτς, ο Στρέζος διώχνει η μπάλα στο κεφάλι του Σταυρόπουλου και στα δίχτυα. Ατυχη στιγμή για τον ΟΦΗ, ο οποίος με ένα "φθηνό" γκολ, δεν κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

+45' Κίτρινη κάρτα στον Ντούρμισάι.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-2

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

53' Κίτρινη κάρτα στον Σταυρόπουλο.

58' Κίτρινη κάρτα στον Κόστιτς για "κλαδεμα" στον Πλατέλλα.

59' ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα πήγε για το χατ-τρίκ, πλάσαρε, αλλά ο γκολκήπερ του Πανιωνίου, έδιωξε δύσκολα! Εξαιρετική μπαλιά του Πλατέλλα στον κενό χώρο.

62' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μεγιάδο, μέσα ο Κυριακίδης.

65' Διπλή επέμβαση του Στρέζου, πρώτα σε σουτ του Σπιριντόνοβιτς και μετά του Κόστιτς.

74' Ο Παπαστεριανός με ωραία μπαλιά βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Πλατέλα, ο οποίος δεν άνει καλό κοντρόλ και η ευκαιρία χάνεται.

80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Μπανανά να πλασάρει άουτ μόνος παο την μικρή περιοχή.

83' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω Πλατέλλας και Κουτσιανικούλης. Μέσα Σασί και Ντίνας.

85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θανάση Ντίνα, η μπάλα "γλύφει" το δοκάρι! Πήγε να αιφνιδιάσει τον γκολκήπερ του Πανιωνίου ο Ντίνας με φανταστική εκτέλεση!

88' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Μετά απο ωραία προσπάθεια του Σάσι, ο Νέιρα, σούταρε δυνατά, ο γκολκήπερ του Πανιωνίου διώχνει δύσκολα!

89' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη.

+90' Ο Στρέζος διώχνει δύσκολα το σουτ του Καμαρά, έξω απο την μεγάλη περιοχή.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 2-2