30/05/2019 - 11:55

Πώς έζησαν Ολλανδοί τουρίστες το θρίλερ του Γεντί Κουλέ!

Άρθρο για τους δύο αγώνες μπαράζ που δημοσιεύθηκε σε ιστοσελίδα της χώρας.
Ετικέτες:

Groundhopping ονομάζεται στα Αγγλικά η επίσκεψη σε γήπεδα σε διάφορες πόλεις και χώρες, σε συνδυασμό με τις διακοπές σου. Ολλανδική ιστοσελίδα φιλοξενεί τις εμπειρίες ενός ζευγαριού groundhoppers, οι οποίοι παρακολούθησαν και τους δύο αγώνες μπαράζ μεταξύ ΟΦΗ και Πλατανιά, σε Χανιά και Ηράκλειο.

Αρχικά περιγράφουν όλο το μπάχαλο με την τιμωρία του Απόλλωνα Λάρισας και τις ημερομηνίες των αγώνων που ήταν ακόμα άγνωστες, λίγες ημέρες πριν τη διεξαγωγή τους.

Το κομμάτι του άρθρου για τον αγώνα στα Περιβόλια είναι σχετικά μικρό, γράφουν για ένα κακό ματς, αλλά με πάθος και δύο δοκάρια.

Και την παρουσία της Θύρας 4 του ΟΦΗ, η οποία δεν είχε άδεια να μπει στο γήπεδο, αλλά τα κατάφερε και μπήκε.

Όπως είναι φυσιολογικό, το κύριο μέρος του άρθρου επικεντρώνεται στο θρίλερ του Γεντί Κουλέ, στην υπέροχη ατμόσφαιρα και στις απίστευτες στιγμές που ζήσαμε:

"Στις 15.30 πήγαμε στο γήπεδο και απολαύσαμε την ατμόσφαιρα, την μπύρα, τα σουβλάκια και τις συζητήσεις μας με τους οργανωμένους του ΟΦΗ, κάποιοι μας αναγνώρισαν από το πρώτο ματς στα Χανιά.

Παρατηρήσαμε ότι οι περισσότεροι ήταν γύρω στα 20. Μας κάλεσαν στο στέκι τους να πιούμε μια μπύρα, στο σπίτι των Snakes όπως ονομάζεται η Θύρα 4.

Όταν ξεκίνησε το ματς, το γήπεδο ήταν σχεδόν γεμάτο και άρχισε με ένα φοβερό pyroshow από τη Θύρα 4. Μία μάχη ζωής και θανάτου, με πολλά πάνω και κάτω. Ο διαιτητής έδωσε αμέτρητες κίτρινες και από μία κόκκινη. Το νούμερο 10 του ΟΦΗ (σ.σ. Γιακουμάκης) έδωσε πολύ χρώμα στον αγώνα. Μετά το ημίχρονο που ήταν 1-1, μπήκε μέσα και αμέσως πήρε κάρτα. Όταν σκόραρε σε 2-1 πήρε και δεύτερη κίτρινη, επειδή έβγαλε τη φανέλα του πανηγυρίζοντας. Όλα μέσα σε 10 λεπτά!

Μέσα σε μία καυτή ατμόσφαιρα, ο αγώνας έγινε πραγματικό θρίλερ. Μετά το 2-1 ο ΟΦΗ φαινόταν ότι θα τα καταφέρει μέχρι το τέλος, με πολλή δουλειά και μάχη. Όμως στο 92ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Το γήπεδο πάγωσε. Έκλαψαν και έβρισαν, αλλά όλοι ξανασηκώθηκαν και υποστήριξαν την ομάδα για μία τελευταία επίθεση.

Ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ στο 96ο λεπτό, στο πλάι της μεγάλης περιοχής. Προς έκπληξη ολόκληρου του Πλατανιά δεν έγινε σέντρα ή πάσα, αλλά εκτελέστηκε απ'ευθείας! 3-2, γκολ στην κλειστή γωνία! O ΟΦΗ σώθηκε από τον υποβιβασμό!

Αυτό που ακολούθησε δεν περιγράφεται! Στιγμές πανηγυρισμών, ο κόσμος αγκαλιαζόταν, μεγάλοι άντρες έκλαιγαν από χαρά! Ανατριχίλα στα χέρια μου, ο διπλανός μου με αγκάλιαζε και με φιλούσε στο μάγουλο!

Μισή ώρα αργότερα κατεβήκαμε από την εξέδρα και συμμετείχαμε και εμείς στην εισβολή των οπαδών μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μέσα στο γήπεδο και αργότερα έξω από αυτό, πανηγυρίσαμε και εμείς για την υπέροχη σωτηρία του ΟΦΗ, μαζί με τους νέους μας φίλους από τη Θύρα 4, για μερικές ώρες ακόμα".

πηγή: staantribune.nl