03/09/2018 - 23:31

Ψυχραιμία!

Πολλά νεύρα, λίγος διαιτητής και ήττα στο Αγρίνιο για τον ΟΦΗ.

Ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει καλύτερη έκβαση με περισσότερο μυαλό, εξελίχθηκε εντελώς ανάποδα για τον ΟΦΗ, που γνώρισε την ήττα από τον Παναιτωλικό με 2-1, για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Τα νεύρα ήταν πολλά για τους παίκτες του ΟΦΗ, από την αρχή του παιχνιδιού και ήρθε να τα αυξήσει ένας κακός διαιτητής.

Ο ΟΦΗ πρέπει να αντιμετωπίσει το αποτέλεσμα με ψυχραιμία και μπορεί να κρατήσει στα θετικά την εικόνα μετά το 2-0, όμως οι συνθήκες ήταν ήδη εις βάρος του.

Το φιλμ του αγώνα από το σάιτ της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925:

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)

Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού: Kυριακίδης, Μαρινάκης, Ντίαζ, Μιχάι, Σοάρες, Μάζουρεκ 985' Χαντάκιας), Ερικσον, Τσοκάνης, Μάνα (81' Ρόσα), Μοράρ, Ντα Σίλβα Μπαρμπόσα (65' Λιάβας)..

Στον πάγκο οι: Γιαννακόπουλος, Χαντάκιας, Μάρτινς, Λιάβας, Μπελεβώνης, Βακράκος, Αγρόδημος.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ : Στρέζος, Αργυρόπουλος (28' λ.τ. Παπαστεριανός), Κουτσιανικούλης (74' Αραβίδης), Βουό, Πλατέλας (60' Ντίνας), Κυριακίδης, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Μπολάκης, Νέιρα, Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Ντίνας, Αραβίδης, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Σάσι, Κοροβέσης.

* Ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 Γιώργος Αλετράς βρίσκετα στο Αγρίνιο για το παιχνίδι της ομάδας.

*Περίπου 2 χιλιάδες οι θεατές του αγώνα.

*Και φίλαθλοι του ΟΦΗ στο Αγρίνιο, με τη δυνατή φωνή τους, για να βοηθήσουν τον ΟΦΗ.

Ξεκίνησε το παιχνίδι. Πάμε ΟΦΗ!

Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς κάποια φάση μπροστά στις δυο εστίες.

14' Η πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι στον Μεγιάδο.

Το καλό πρέσινγκ απο τους παίκτες του ΟΦΗ, ξεχωρίζει στο παιχνίδι. Έχει κρατήσει τους γηπεδούχους μακριά από την εστία.

19' Το πρώτο σουτ στο παιχνίδι. Ο Μοράρ σουτάρει από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

19' Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη για διαμαρτυρία.

20' Νέα κίτρινη κάρτα στον Μπολάκη. Τρίτη κάρτα σε παίκτη του ΟΦΗ στο 20λεπτο, από το διαιτητή Γρατσάνη!

24' Στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Παναιτωλικός ανοίγει το σκορ. Ο Μοράρ στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι παίκτες της κρητικής ομάδας, πλασάρει διαγώνια και ανοίγει το σκορ (1-0).

Aπο τον Μαρινάκη η κάθετη στον Μοράρ, ο οποίος φαίνεται να είναι εκτεθειμένος. Δεν σήκωσε τη σημαία ο βοηθός.

28' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Αργυρόπουλου που τραυματίστηκε, ο Παπαστεριανός. Δεξιός μπακ περνάει ο Κυριακίδης.

34' Κίτρινη κάρτα στον Μιχάι.

38' Ο Βουό ανατρέπεται μέσα στην περιοχή απο τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, ο διαιτητής Γρατσάνης δεν δίνει το ΚΑΘΑΡΟ πέναλτι και κόκκινη κάρτα! Αντίθετα δίνει κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Βουό! Απίστευτη απόφαση του διαιτητή.

Αποβάλεται για διαμαρτυρία ο Νίκος Παπαδόπουλος απο τον πάγκο!

44' Νέα κίτρινη κάρτα απο τον Γρατσάνη στο Νέιρα. Κίτρινη και στον Αργκους.

Ένα αμφισβητούμενο γκολ για τον Παναιτωλικό, ένα καθαρό πέναλτι που δεν δόθηκε στον ΟΦΗ, 5 κίτρινες κάρτες σε παίκτες του ΟΦΗ (Μεγιάδο, Μπολάκης, Ποτουρίδης, Βουό, Νέιρα) και αποβολή του Νίκου Παπαδόπουλου από τον πάγκο, από το διαιτητή Γρατσάνη απο τα Τρίκαλα!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

47' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Σούτ του Μοράρ απο καλή θέση η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

56' Νέα κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη, απο τον διαιτητή Γρατσάνη. Κιτρινισμένη η μισή ενδεκάδα του ΟΦΗ.

57' Νέα κίτρινη κάρτα (η 7η) στον Παπαστεριανό, για σκληρό μαρκάρισμα.

Δείχνουν εκνευρισμένοι οι παίκτες του ΟΦΗ και σε αυτό έχουν παίξει μεγάλο ρόλο και οι αποφάσεις του διαιτητή.

58' Το 2-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Ερικσον εκτελεί το φάουλ, ο Στρέζος διώχνει ασθενώς η μπάλα φτάνει στον αφύλακτο Μοράρ, ο οποίος σουτάρει δυνατά και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.

60' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας στη θέση του Πλατέλλα.

61' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σούτ του Μεγιάδο, η μπάλα φευγει λίγο άουτ.

68' Κίτρινη κάρτα στον Μοράρ, για κλάδεμα στον Μεγιάδο.

70' Γύρισμα του Ντίνα, η μπάλα στο χέρι του Αργκους, ακούσιο λέει ο διαιτητής.

70' Κίτρινη κάρτα στον Ντίνα.

72' Ο Μανά αφύλακτος πλασάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

74' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Κουτσιανικούλης, μέσα ο Αραβίδης.

77' ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΠΛΗ ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Πρώτα σε σούτ του Ποτουρίδη, διώχνει ο Κυριακίδης, στην επαναφορά νέο σούτ του Ντίνα, σε κόρνερ ο γκολκήπερ του Παναιτωλικού.

83' Κίτρινη κάρτα στον Ρόσα.

86' ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Ποτουρίδη, ωραία καρφωτη κεφαλιά του Αραβίδη, εντυπωσιακή επέμβαση του γκολκήπερ του Παναιτωλικού.

88' Μειώνει σε 2-1 ο ΟΦΗ. Ο Κυριακίδης σεντράρει δυνατά, ο Ερικσον στην προσπάθεια του να διώξει στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

89' Κίτρινη κάρτα στον Χαντάκια.

+90 Ο διαιτητής χαρίζεται σε δεύτερη κίτρινη του Ρόσα, για χτύπημα στο κεφάλι του Παπάζογλου.

+90 Ο βοηθός σταματάει με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Βουό, μέσα στην περιοχή.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 2-1

Πολλές οι διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ στον διαιτητή Γρατσάνη, στο τελευταίο σφύριγμα.

Ο ΟΦΗ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αλλά είχε απέναντι του και ένα τουλάχιστον τραγικό διαιτητή, για τον οποίο πρέπει να επιληφθούν τα αρμόδια όργανα.