15/09/2018 - 20:20

Θα γυρίσει ο τροχός Ομιλάρα

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-3

Δεν τα καταφερε ο ΟΦΗ παρόλο που προηγήθηκε και γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 1-3, για την 3η αγωνιστική της Super League.

Το γκολ του ΟΦΗ πέτυχε ο Μανώλης Παπαστεριανός στο 22' με υπέροχη προσπάθεια.

Ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο με γκολ των Μπίσεσβαρ στο 37' και Μάτος στις καθυστερήσεις.

Το 1-3 έκανε ο Ζαμπά στο 53'.

Έτσι, ο ΟΦΗ συμπλήρωσε 3 αγώνες χωρίς νίκη και με 1 μόνο βαθμό, αλλά δεν έχει την πολυτέλεια να απογοητευθεί και ο μόνος δρόμος είναι η συνέχιση της προσπάθειας και να δουλέψει τα λάθη του.
Το Δελτίου Τύπου της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925:

Το πρώτο φετινό εντός έδρας του ΟΦΗ, δεν ήταν νικηφόρο, αλλά η εκπληκτική εικόνα που δημιούργησαν 7 χιλιάδες θεατές στο Γεντί Κουλέ (μεταξύ αυτών και περίπου 600 του ΠΑΟΚ), έστειλε δυνατά μηνύματα, για το Ελληνικό ποδόσφαιρο.

ΟΦΗ και ΠΑΟΚ σε ένα δυνατό παιχνίδι διεκδίκησαν με πάθος τη νίκη, με τον ΠΑΟΚ, να είναι εκείνος που πανηγύρισε τη νίκη με 1-3.

Ο ΟΦΗ κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΟΚ και κατάφερε να προηγηθεί στο «φλεγόμενο» Γεντί Κουλέ, με ένα υπέροχο γκολ του Παπαστεριανού (22’).

Ο ΠΑΟΚ, ισοφάρισε σχετικά γρήγορα με τον Μπίσεσβαρ και κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (!) με κεφαλιά του Μάτος (1-2).

Ο ΟΦΗ προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο, να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά πάνω που ετοίμαζε διπλή αλλαγή με Πλατέλλα και Αραβίδη, για να δυναμώσει επιθετικά, δέχθηκε το 1-3 με τρομερό σουτ του Ζαμπά (53’) και από εκεί και μετά, το έργο του, δυσκόλεψε.

Πάντως, ακόμη και έτσι, ο ΟΦΗ είχε μια μεγάλη φάση για να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 59’, αλλά ο Αραβίδης αστόχησε από καλή θέση μετά από γύρισμα του Κοροβέση.

Έτσι το 1-3 έμεινε μέχρι το τέλος.

Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ δεν είχε στον πάγκο του, το Νίκο Παπαδόπουλο, ο οποίος ήταν τιμωρημένος με μια αγωνιστική, για την αποβολή του στο Αγρίνιο, στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Στον πάγκο του ΟΦΗ, οδηγίες έδινε ο Νίκος Καραμπετάκης, σε συνεννόηση με το Νίκο Παπαδόπουλο, από την εξέδρα.

Ο κόσμος του ΟΦΗ ήταν και πάλι συγκλονιστικός και η συμπεριφορά του ήταν εξαιρετική.

Στο πρώτο φετινό εντός έδρας παιχνίδι του ΟΦΗ, γέμισαν το γήπεδο και υποστήριξαν με όλες τους τις δυνάμεις την ομάδα, για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Μοναδική παραφωνία της αναμέτρησης, η απαράδεκτη συμπεριφορά του γκολκήπερ του ΠΑΟΚ, Πασχαλάκη, ο οποίος τη στιγμή του δευτέρου γκολ της ομάδας του, γύρισε στην εξέδρα και εξαπέλυσε βρισιές.

Μια ενέργεια που καταδικάστηκε και από την πλευρά των ανθρώπων του ΠΑΟΚ, ενώ και ο γκολκήπερ του ΠΑΟΚ έδειξε μετανιωμένος, μετά το τέλος του αγώνα.

Γκολ: 22' Παπαστεριανός / 37' Μπίσεσβαρ, 45+4' Μάτος, 53' Ζαμπά

Κάρτες: 34' Σάσι, 45+4' Ποτουρίδης, 52' Παπαστεριανός, 81' Πλατέλλας/ 26' Ζαμπά, 62' Μάτος

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδία)

Βοηθοί: Αλεξέας ( Μεσσηνίας) , Κωνσταντίνος Ψάρρης (Ζακύνθου)

4ος: Τσαμούρης ( Πειραιά )

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Παπαστεριανός, Νάστος, Ντίνας (54’ Αραβίδης), Νέιρα (65΄Κουτσιανικούλης), Σάσι (54΄Πλατέλλας), Βουό.

ΠΑΟΚ ( Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκη, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (62΄Βέρνμπλουμ), Μαουρίσιο, Ζαμπά (69΄Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ(80΄Σάχοβ), Καρέλη.