27/07/2019 - 17:25

Θετική τελευταία γεύση για τον ΟΦΗ

Βίλεμ - ΟΦΗ 2-1

Θετική εμφάνιση επιφύλασσε ο ΟΦΗ στο τελευταίο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, παρά την ήττα από τη Βίλεμ με 2-1.

Με πιο ορθολογική ενδεκάδα αυτή τη φορά, στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και άφησε μια καλή τελευταία γεύση από το βασικό στάδιο της προετοιμασίας στην Ολλανδία.

Ο Όμιλος προηγήθηκε στο 40ο λεπτό με τον Λισάντρο Σεμέντο και κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 67ο λεπτό, όταν έχασε τη συνοχή του από τις μαζεμένες αλλαγές που πραγματοποίησε.

Μέχρι το σημείο εκείνο, ο Δημήτρης Σωτηρίου ήταν ο MVP του αγώνα και κρατούσε το μηδέν στην εστία του, αλλά το πείραμα με αμυντικό δίδυμο τους Μαρινάκη - Νάστο, έδωσε την ευκαιρία τη Βίλεμ να ανατρέψει το σκορ.

Το θετικό για τον ΟΦΗ είναι ότι στάθηκε καλά, για περισσότερο χρονικό διάστημα από άλλα ματς, κόντρα σε έναν αντίπαλο που σε μία εβδομάδα ξεκινάει πρωτάθλημα, αλλά πλήρωσε και πάλι τη γνωστή και χιλιοειπωμένη λειψανδρία στο κέντρο της άμυνας.

Αυτό που είναι τώρα σημαντικό για τον ΟΦΗ, στο λιγότερο από ένα μήνα που απομένει για την έναρξη του πρωταθλήματος, είναι να προσπαθήσει να διορθώσει τα προβλήματα που έδειξε στα φιλικά της Ολλανδίας και οφείλει να καλύψει όσο το δυνατό πιο σύντομα τα κενά που έχει στο ρόστερ του, με πιο επιτακτική την ενίσχυση στη θέση των στόπερ.