29/04/2018 - 17:45

Τραγουδάει η Μεγαλόνησος για την άνοδο του ΟΦΗ!

Συγκλονιστικές στιγμές μετά τη λήξη του αγώνα!

Είθισται, μετά από ένα ματς να γίνεται αγωνιστική ανάλυση για τα αίτια που διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα. Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των παικτών που έγιναν ΕΝΑ με τον κόσμο του ΟΦΗ στην Καλαμαριά και τα ΔΑΚΡΥΑ που μας έφεραν αυτές οι εικόνες, είναι υπεραρκετές για το σημερινό ματς. Αγνή συγκίνηση σε όλη την Κρήτη και όπου υπάρχουν Ομιλίτες.

Απόλλων Πόντου - ΟΦΗ 0-1 (79' Θανάσης Ντίνας)

Η εικόνα του αγώνα:

Μουδιασμένα μπήκε στο παιχνίδι ο ΟΦΗ, στην αρχή και των δύο ημιχρόνων, σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο που εμπόδιζε τις ενέργειες των ποδοσφαιριστων και το στρωτό ποδόσφαιρο. Απειλητικοί οι γηπεδούχοι, επιτιθέμενοι κυρίως από τα δεξιά, με τις ανόδους του Γεωργιάδη. Επικίνδυνος και ο Συμελίδης που έχει πολύ καλό και δυνατό σουτ.

Ο ΟΦΗ χρειάστηκε περίπου 20 λεπτά σε κάθε ημίχρονο, προκειμένου να βρει τα πατήματά του και απείλησε κυρίως με τις κούρσες Ντίνα και Κουτσιανικούλη. Αισθητά βελτιωμένη η κυκλοφορία στο κεντρο μετά την είσοδο του Παπαστεριανού.

4' : Πρώτη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με σουτ του Χασομέρη, μετά από απομάκρυνση του Ποτουρίδη.
18' : Χλιαρό γύρισμα του Βουό, πρώτη τελική για τον ΟΦΗ.
22' : Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, όταν ο Βουό με ψηλοκρεμαστό πλασέ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.
38' : Καλή ομαδική προσπάθεια, Ντίνα - Κουτσιανικούλη, η μπάλα σε κόρνερ.
39' : Εκτελείται το κόρνερ, μονοκόμματο βολέ του Ποτουρίδη στα σώματα η μπάλα.
42' : Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, το σουτ του Ντίνα "γλύφει" το οριζόντιο δοκάρι.
45+1': Ωραία κούρσα του Κουτσιανικούλη, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα που απέκρουσε το πλασέ του.
45+2': Η πιο σημαντική απειλή από τον Απόλλωνα, κεραυνός του Συμελίδη από το ύψος της περιοχής και ενστικτώδης απόκρουση του Στρέζου.

59' : Φάση διαρκείας για τους γηπεδούχους, δεν κατάφεραν να διώξουν οι αμυντικοί του ΟΦΗ, ο Νάστος κέρδισε το φάουλ και έληξε την πολιορκία.
66' : Καλό γύρισμα του Πουρτουλίδη από δεξιά, μετά από ωραία προσπάθεια του Ντίνα, δε βρέθηκε παίκτης του ΟΦΗ να πάρει την ασίστ.
71' : Κόκκινη στον Αμαραντίδη για χτύπημα στο πρόσωπο του Ντίνα.
75' : Σουτ με καλές προϋποθέσεις του Παπαστεριανού, πολλά μέτρα άουτ.
78' : Ωραία μπαλιά του Κουτσιανικούλη, ανατροπή του Κοέλιο από τον Καλογεράκη και πέναλτι για τον ΟΦΗ!
79' : Εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι από το Θανάση Ντίνα και 0-1 για τον ΟΦΗ!
84' : Εκτέλεση φάουλ του Ντίνα, μπλοκάρει ο Καλογεράκης.
94' : Μεγάλη ευκαιρία του Κοέλιο, το πλασέ του θα περάσει λίγο άουτ.
95' : Λίγο έλειψε να γίνει το 1-1 με το πλασέ του Βεργώνη.

Μια αγκαλιά όλοι οι άνθρωποι του ΟΦΗ μετά τη λήξη του αγώνα, πανηγυρίζουν την οριστική άνοδο!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων Πόντου (Δ.Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Βλαχομήτρος (67' Ηλιάδης), Βεργώνης, Καλογέρης (86' Καλαϊτζίδης), Χασομέρης (90' Λιόνης).

Ο.Φ.Η. (Ν.Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας (37' Αργυρόπουλος) , Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Νάστος, Μαχαίρας (58' Παπαστεριανός), Πουρτουλίδης (76' Κοέλιο), Κουτσιανικούλης, Ντίνας, Βουό.