22/02/2020 - 16:32

Μπαλάρα η Κ17 του ΟΦΗ, 4-2 την ΑΕΚ

ΟΦΗ - ΑΕΚ 4-2 στην Ελιά.

To Δελτίο Τύπου του ΟΦΗ:

Η Κ17 του ΟΦΗ επικράτησε εντός έδρας με σκορ 4-2 της αντίστοιχης της ΑΕΚ, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Ελιάς, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

Οι ποδοσφαιριστές του Βασίλη Παπαδάκη προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Φωτιάδη να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του Κυριτσά, έπειτα από σέντρα του Σωμαράκη.

Στο 14’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τσιόκρη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Φωτιάδης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Βασιλάκη, σκοράροντας και πάλι, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου, ο Βλαχίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μακατουνάκη και έκανε το 2-2 για τους «κιτρινόμαυρους».

Στο 63’ ο Μπερικάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-2 για τον ΟΦΗ, ενώ στο 83ο λεπτό ο Αποστολάκης νίκησε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Κ17 ΟΦΗ (Β. Παπαδάκης): Μακατουνάκης, Αμανάκης (75’ Σπυριδάκης), Χνάρης, Βιτώρος, Σμπώκος, Βασιλάκης, Φωτιάδης, Λέλεκας (55’ Καφούσης), Σωμαράκης (80’ Μπέης), Κορνιλάκης (55’ Αποστολάκης), Μπερικάκης (80’ Χατζηπαράσχος)
To Δελτίο Τύπου της ΑΕΚ:

Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ ηττήθηκε με 4-2 από την αντίστοιχη του ΟΦΗ σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2019-20 που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Ελιάς.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο μέρος με τον Κωνσταντίνο Φωτιάδη, αλλά η ΑΕΚ απάντησε σε κάθε περίπτωση με τέρματα των Μανώλη Τσιόκρη και Ανέστη Βλαχίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλες δύο φορές με τον Μιχάλη Μπερικάκη και τον Γιάννη Αποστολάκη και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη επί της ΑΕΚ που παρατάχθηκε σε έναν ακόμα αγώνα με σημαντικές απουσίες

ΑΕΚ (Ιβάν Νεντέλκοβιτς): Κυριτσάς, Κανελλόπουλος, Γιαννακού, Αντωνόπουλος, Καραστέργιος, Καλτσάς (46' Μιτάι) Τσιόκρης, Πιτιλάκος (60' Κασιόλας) Βλαχίδης (75' Ξυμητήρης) Γεωργέας, Μιχόπουλος.