09/02/2020 - 14:16

Ήττα για την Κ19 του ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 5-2

Την ήττα με σκορ 5-2 γνώρισε εκτός έδρας η Κ19 του ΟΦΗ από την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο αναμέτρησης της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 2ο λεπτό, με τον Δούμτση να σουτάρει από κοντά και τη μπάλα να περνά παράλληλα της εστίας του Σηφάκη.

Στο 7’ ο Ψαρράς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Κουράκης επιχείρησε να σκοράρει με κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε ψηλά άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Τσιγγάρα να σουτάρει και τον Σταυρακάκη να διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή τέρματος του Σηφάκη.

Στο 27’ ο διαιτητής του αγώνα έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ για χέρι του Γαιτάνη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δούμτσης, ο οποίος νίκησε τον γκολκίπερ της ομάδας μας για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Καλαϊτζάκης έκανε το σουτ, με τον Ταλιχμανίδη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Λίγα λεπτά πριν την εκπνοή του α’ ημιχρόνου ο Τζόλης με εύστοχο πλασέ, έκανε το 2-0 έπειτα από ασίστ του Καλουτσικίδη.

Στο 50’ ο Μαρινάκης σούταρε εντός περιοχής, με τον Ταλιχμανίδη να μπλοκάρει. Στο 56’ ο Κουράκης με ωραίο πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και μείωσε σε 2-1 για τον ΟΦΗ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Τζόλης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Σηφάκη για το 3-1, ενώ στο 64’ ο Γκορτεζιάνι με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το 4-1.

Στο 83ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σηφάκη για το 5-1.

Στο 85’ ο Κουράκης σούταρε από δεξιά, ο Ταλιχμανίδης έδιωξε τη μπάλα, όμως ο Μπέκου πήρε το «ριμπάουντ» και διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Κ19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής) : Σηφάκης, Δολαψάκης, Αυγουστάκης, Μακρυδάκης, Γαϊτάνης, Ψαρράς (46’ Μαρινάκης), Καλαϊτζάκης, Σαβουϊδάκης (67’ Μπέκου), Μπέρκης (46’ Παπιομίτογλου), Κουράκης, Σταυρακάκης (67’ Σκέντζος)