17/10/2020 - 13:30

Κ17 ΟΦΗ: Έχυσε την καρδάρα στη Λεωφόρο

ΠΑΟ - ΟΦΗ 2-1

Την ήττα γνώρισε η Κ17 του ΟΦΗ κόντρα στον ΠΑΟ στη Λεωφόρο, για την 4η αγωνιστική της Super League.

Με αυτή τη νίκη οι Πράσινοι έφθασαν τις 4/4 νίκες στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Οι Έφηβοι του ΟΦΗ είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν στην ιστορική έδρα του ΠΑΟ, το γήπεδο "Απόστολος Νικολαΐδης" στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με τον αγωνιστικό χώρο, όμως, να βρίσκεται σε κακή κατάσταση.

Στην αρχή του αγώνα ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος και πίεσε ψηλά τους γηπεδούχους και βρέθηκε πρώτος κοντά στο γκολ, με τον Θεοδοσουλάκη στο 5' και τον Σωμαράκη στο 7'.

Μετά το πρώτο τέταρτο, ο ΠΑΟ ανέβηκε και είχε αυτός τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 22΄ ο Μιράσι απέκρουσε το πέναλτι που κέρδισε ο ΠΑΟ και εκτέλεσε ο Βολάκης.

Ενώ 2 λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κέρδισε και πάλι τον επιθετικό των Πρασίνων.

Στο 45' σέντρα - σουτ του Γεωργαλή βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΟ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο και δεν είχε φάσεις στο ξεκίνημά του.

Όμως στο 59ο λεπτό ο Φαϊτάκης, που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, κέρδισε πέναλτι.

Το εκτέλεσε εύστοχα ο Σωμαράκης στο 60' και έκανε το 0-1 για τον ΟΦΗ.

Λίγα λεπτά αργότερα πάλι ο Σωμαράκης άγγιξε το 0-2, αλλά δεν ευστόχησε στο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Πρασίνων.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟ επιτέθηκε και στο 77' κατάφερε να ισοφαρίσει με σουτ του Καλού.

Το σοκ για τους Έφηβους του ΟΦΗ ήρθε στο 94ο λεπτό, όταν ο Καλοσκάμης έκανε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Όπως είναι φυσιολογικό, η λήξη του ματς βρήκε τα παιδιά του Ομίλου απογοητευμένα στο χορτάρι του γηπέδου.

Το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ:

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε εκτός έδρας η Κ17 του ΟΦΗ από την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

Ο OΦΗ μπήκε καλά στο ματς και έχασε δυο ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στο 5′ ο Θεοδωσουλάκης σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 7′ ο Παναγάκος απέκρουσε το σουτ του Σωμαράκη.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Βολάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Μιράσι να αποκρούει.

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο 60’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σωμαράκη. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος «άγγιξε» το 0-2, όμως αστόχησε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των «πρασίνων».

Στο 77’ ο Καλός ισοφάρισε σε 1-1 για τον Παναθηναϊκό, ενώ στο 95’ ο Καλοσκάμης νίκησε τον Μιράσι, στην τελευταία φάση του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Κ17 ΟΦΗ: Μιράσι, Αμανάκης, Σημαντηράκης (60′ Σαντοριναίος), Κώττης, Βιτώρος (80′ Μακράκης), Χαλκιαδάκης (45′ Φαϊτάκης), Θεοδωσουλάκης, Καρανδινός (60′ Χότζα), Σωμαράκης, Αποστολάκης, Γεωργαλής (80′ Φανουράκης).