22/02/2020 - 15:32

K19: AEK - OΦΗ 2-2, από 2-0!

Δεν το έβαλαν κάτω οι Νέοι του Ομίλου.

Παραλίγο να πετύχει επική ανατροπή η Κ19 του ΟΦΗ, που αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην ΑΕΚ, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Σούπερ Λιγκ 1.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0, με δύο γκολ στο 9ο και στο 45ο λεπτό.

Όμως οι Νέοι του ΟΦΗ δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Στο 58ο λεπτό ο Κουράκης μείωσε σε 2-1 για τον Όμιλο.

Και στο 75ο λεπτό ο ΟΦΗ πέτυχε να ισοφαρίσει σε 2-2, μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, πάλι με τον Κουράκη.

Οι Νέοι του Ομίλου, μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να φθάσουν ακόμα και στη μεγάλη ανατροπή.

Το Δελτίο Τύπου του ΟΦΗ:

Ισόπαλη με σκορ 2-2 αναδείχθηκε εκτός έδρας η Κ19 του ΟΦΗ με την αντίστοιχη της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα με τον Τόλιο, ενώ στο 45’ ο Κοσίδης, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας, διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Παρά το γεγονός ότι δέχθηκαν δυο γκολ, οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Πατεμτζή αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 57ο λεπτό με τον Κουράκη, μετά από κάθετη πάσα του Καλαϊτζάκη.

Στο 65’ ο Κουράκης νίκησε εκ νέου τον Καλούδη, ισοφαρίζοντας σε 2-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Κ19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής): Σηφάκης, Δολαψάκης, Γαιτάνης (45’ Παπαδάκης), Μακρυδάκης, Αυγουστάκης, Ψαρράς, Καλαϊτζάκης, Μαρινάκης (70’ Μπέκου), Κουράκης, Νοικοκυράκης, Παπιομήτογλου (70’ Σταυρακάκης)

Το Δελτίο Τύπου της ΑΕΚ:

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την αντίστοιχη του ΟΦΗ στον εντός έδρας αγώνα για την 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2019-20 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με την ΑΕΚ να σκοράρει 9' με τον Μιχάλη Τόλιο από ασίστ του Θεοδόση Μαχαίρα και στο 45, από ασίστ του Τόλιου και πλασέ του Μιχάλη Κοσίδη που έφτασε έτσι τα δέκα γκολ εφέτος. Ο ΟΦΗ, όμως ήταν καλύτερος στο δεύτερο γκολ και έφτασε στην ισοφάριση με δύο τέρματα του Γιάννη Κουράκη στο 58' και στο 75'. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμα και έχασε μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Ηλία Βαφειάδη στο 90.

Από μία κίτρινη κάρτα είδαν οι Κορομηλάς (ΑΕΚ) και Καλαϊτζάκης (ΟΦΗ).

Να σημειωθεί ότι για μία ακόμα φορά η ομάδα του Ηλία Καλοπήτα παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης, καθώς δεν ήταν διαθέσιμοι για διάφορους λόγους οι Αρβανίτης (τιμωρημένος) Λιωνής, Τσαρούχας, Τσιγαρίδης, Σαρδέλης (τραυματίες) Χριστόπουλος, Μπότος (στην πρώτη ομάδα) Σταμούλης (άρρωστος) και δηλώθηκε 16άδα αντί για 18άδα και μάλιστα με την ενίσχυση από τους Βαφειάδη και Παντελαίο που δεν είχαν ακολουθήσει την αποστολή της Κ17 στην Κρήτη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Καλούδης, Κάτσικας, Κώτσιος, Καραβίδας, Μαντζουρανάκης, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης (68' Δημητρίου) Τόλιος, Κορομηλάς (84' Βαφειάδης) Μαχαίρας, Κοσίδης

ΟΦΗ (Μανώλης Πατεμτζής): Σηφάκης, Δολαψάκης, Γαϊτάνης (46' Παπαδάκης) Μακρυδάκης, Αυγουστάκης, Ψαρράς, Καλαϊτζάκης (78' Μπέκου) Μαρινάκης, Κουράκης, Νοικοκυράκης, Παπιομήτογλου (78' Σταυρακάκης)

Διαιτητής: Χατζηγιάννης (Πειραιά)
Βοηθοί: Καρακελές (Πειραιά) Μπουμπογιατζόγλου (Πειραιά)