19/01/2019 - 13:01

Κ19: ΟΦΗ - Παναιτωλικός 2-1

Με πρωταγωνιστές Αζίζι που σημείωσε δύο γκολ και Σηφάκη που απέκρουσε πέναλτι.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, με σκορ 2-1, πέτυχε η Κ19 του ΟΦΗ στην αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό, η οποία έλαβε χώρα στο γήπεδο της Ελιάς.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο 16ο λεπτό ο Αζίζι με σουτ βρήκε δίχτυα έπειτα από σέντρα του Κουράκη, αλλά το γκολ δε μέτρησε ως οφσάιντ. Ο τελευταίος λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στο 22o λεπτό, αλλά μετά το δυνατό σουτ του η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καλατζή. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Φρατζέσκο, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Σηφάκη, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Σουρνάκης σούταρε με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Με το σκορ υπέρ του ο ΟΦΗ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αφού λίγο πριν το τελευταία σφύριγμα του διαιτητή ο Αζίζι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.

Στο β' ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Πατεμτζή ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, αναζητώντας το δεύτερο γκολ. Στο 68ο λεπτό ο Παναιτωλικό κέρδισε πέναλτι, με τον Ντόβα να το εκτελεί και τον Σηφάκη να αποκρούει, διατηρώντας έτσι το προβάδισμα για την ομάδα μας. Εννια λεπτά αργότερα ο Αζίζι πέτυχε και δεύτερο προσωπικό του γκολ, διπλασιάζοντας έτσι το σκορ για τον ΟΦΗ.

Στο 80' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Μπακαδήμα, αλλά η ομάδα μας διατήρησε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελευταία σφύριγμα του διαιτητή και πήρε το "τρίποντο" της νίκης.

ΟΦΗ Κ19: Σηφάκης, Δολαψάκης, Μακριδάκης, Παπαντωνάκης, Ξενοκτιστάκης, Σουρνάκης, Ψαρράς, Παπιομίτογλου (69' Καλαϊτζάκης), Κουράκης (76' Σταυρακάκης), Μαρινάκης (85' Κουρίνος), Αζίζι.