27/05/2018 - 14:10

Ματσάρα οι Κ19, Εργοτέλης - ΟΦΗ 4-3

Χορταστικό το παιχνίδι στο Μαρτινένγκο.

Αποζημιώθηκαν όσοι αποφάσισαν να περάσουν το πρωί της Κυριακής στο Μαρτινένγκο, όπου σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά πλούσιο σε θέαμα, αγώνα, η Κ19 του Εργοτέλη επιβλήθηκε της αντίστοιχης του ΟΦΗ με 4-3, για την τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Οι Νέοι του Εργοτέλη περιμένουν πλέον να αντιμετωπίσουν τον Άρη στον τελικό του πρωταθλήματος Νέων της Football League, ενώ οι συνάδελφοί τους στον ΟΦΗ παίρνουν την άνοδο στα πρωταθλήματα Νέων της Super League.

O ΟΦΗ, παρά τις απουσίες, μπήκε πολύ δυνατά και βρέθηκε να προηγείται νωρίς με 0-2. Στο 19', ο Νοικοκυράκης έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, ο τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ του Καλαϊτζάκη και ο Κουράκης πήρε το ριμπάουντ για το 0-1.
Στο 36ο λεπτό, ο Νοικοκυράκης διπλασίασε τα τέρματα του ΟΦΗ, μετά από τραγικό λάθος της κίτρινης άμυνας.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Εργοτέλης πέτυχε το 1-2, ένα γκολ που αποδείχθηκε κρίσιμο για την έκβαση του αγώνα, με ωραία σέντρα σουτ του Κουτεντάκη.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με την έναρξη του β'ημιχρόνου, όταν στο 47' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πλαϊτάκης με προβολή έκανε το 2-2 (φώτο άρθρου).
Ο ΟΦΗ κατάφερε να προηγηθεί και πάλι στο 68ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουράκη, το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος.
Ο Εργοτέλης έκανε το 3-3 στο 78', με κεφαλιά του Κουτσογιαννάκη.
Τη νίκη γοήτρου για την ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη σφράγισε ο Σαμπροβαλάκης στο 90', ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την αναμπουμπούλα στην περιοχή του ΟΦΗ.
Οι Νέοι του ΟΦΗ έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 4-4, αφού είχαν δοκάρι στο 95ο λεπτό!

- Ανάμεσα στους θεατές, στις εξέδρες του Μαρτινένγκο, βρέθηκε και ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Γιάννης Πετράκης.