20/06/2018 - 12:15

Η ώρα των «μεγάλων»;

Ή μήπως των μεγάλων εκπλήξεων; Ο δεύτερος γύρος άρχισε ήδη από χθες το βράδυ, γκολ είδαμε (επιτέλους) σε όλα τα ματς της ημέρας, πλέον το πρώτο ξεσκαρτάρισμα άρχισε.

Makrabet
makrabet 300x250

Δεν μπορεί να πει κανείς ότι η χθεσινή μέρα δεν είχε συγκινήσεις, με τρία παιχνίδια που έβγαλαν ιδιαίτερα αποτελέσματα (για διαφορετικούς λόγους). Τα στατιστικά του πρώτου γύρου έχουν πλέον ολοκληρωθεί, μπορείτε να τα δείτε μόνοι σας, εικόνα έχουμε για τις ομάδες, ξέρουμε τι ακριβώς ζητούν, συνεπώς ίσως ήρθε η ώρα για να βάλουν οι «μεγάλοι» τη σφραγίδα τους. Το σημερινό πρόγραμμα βολεύει για κάτι τέτοιο. Σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο όμως μπορεί να δούμε και μεγάλες εκπλήξεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΜΑΡΟΚΟ (15.00)

* Μία φορά έχουν συναντηθεί στην ιστορία τους, το Μαρόκο κέρδισε (3-1) στο Μουντιάλ 1986.

* Διαιτητής είναι ο αμερικανός Μαρκ Γκάιγκερ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Δεν έκανε την εμφάνιση που ήθελε, αλλά το 3-3 με την Ισπανία ήταν το αποτέλεσμα που ήθελε. Έδειξε μαχητικό πνεύμα, ομαδικότητα και είχε έναν Κριστιάνο Ρονάλντο που δείχνει έτοιμος να γράψει ιστορία. Αμυντικά είχε προβλήματα, πράγμα σπάνιο για ομάδα που έχει στον πάγκο της Φερνάντο Σάντος. Έπαιξε πολύ πίσω όταν προηγήθηκε, έψαξε να βρει χώρους για να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των παικτών της αλλά το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το αντίθετο. Πιέστηκε και δέχτηκε τρία γκολ από λάθη που δεν έπρεπε να γίνουν.

Αγωνιστική κατάσταση: Ο Σάντος αναμένεται να κάνει αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα. Δεν υποτιμά το Μαρόκο, αλλά χρειάζεται διαφορετική τακτική αντιμετώπιση και θα χρειαστεί εναλλακτικό πλάνο με νέα πρόσωπα. Η μοναδική της ήττα από αφρικανική ομάδα ήταν… από το Μαρόκο το 1986! Δεν έχει χάσει στο Μουντιάλ από μη-ευρωπαϊκή ομάδα από τον Ιούνιο του 2002, όταν ηττήθηκε με 1-0 από τη Νότια Κορέα. Έχει ηττηθεί μόνο μία φορά στα δέκα τελευταία ματς ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο (4-0 από τη Γερμανία το 2014), με πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Ο Φερνάντο Σάντος έχει κερδίσει μόνο μία φορά σε ματς Παγκοσμίου Κυπέλλου (1-3-1), αλλά ήταν κόντρα σε αφρικανική ομάδα: το 2014 όταν με την εθνική μας κέρδισε την Ακτή Ελεφαντοστού (2-1).

ΜΑΡΟΚΟ: Ο Αμραμπάτ που έπαθε διάσειση αναμενόταν να προφυλαχθεί, αλλά στην τελευταία προπόνηση γυμνάστηκε κανονικά και θεωρητικά έχει τεθεί στη διάθεση του Ρενάρ. Λογικά πάντως θα μείνει εκτός αφού ο ακραίος μπακ Ντιράρ αποθεραπεύτηκε και δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί το πείραμα με έναν μέσο (Αμραμπάτ) σε αυτή τη θέση. Το αυτογκόλ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκοψε κάθε διάθεση. Πρέπει να πάει για τη νίκη, αλλά η ψυχολογία δεν είναι καλή. Όχι απλά δεν έπρεπε να χάσει τον έναν βαθμό, αλλά με την εικόνα που έδειξε κόντρα στο Ιράν έπρεπε να κερδίσει. Είχε πολλές φάσεις, υπεροχή, κατοχή μπάλας, αλλά την πάτησε εκεί που δεν το περίμενε. Ο Ερβ Ρενάρ δύσκολα θα αλλάξει το 4-2-3-1 που χρησιμοποιεί, η άμυνα θα είναι πάλι το όπλο του αλλά τώρα χρειάζεται πλέον γκολ.

Αγωνιστική κατάσταση: Στο ματς με το Ιράν δεν δέχτηκε ούτε ένα σουτ από την αντίπαλο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά παρ’ όλα αυτά έχασε! Είχε 68% κατοχή μπάλας, το μεγαλύτερο ποσοστό από κάθε άλλη ομάδα που έχασε το παιχνίδι της από τον Ιούνιο του 2010. Τότε η Ισπανία με 73% κατοχή έχασε με 1-0 από την Ελβετία. Η νίκη που έκανε το 1986 επί της Πορτογαλίας ήταν και η παρθενική του σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

-------------------------------------

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (18.00)

* Δύο φορές έχουν κοντραριστεί στο παρελθόν, η Σαουδική Αραβία είναι αήττητη (1-1-0 σε φιλικά).

* Διαιτητής είναι ο γάλλος Κλεμέντ Τουρπέν.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Ζορίστηκε πολύ στην πρεμιέρα, κέρδισε με 1-0 την Αίγυπτο χάρη σε γκολ από στημένη φάση στο τέλος του ματς. Δεν ονειρεύεται τέτοια πορεία ο Όσκαρ Ταμπάρες, η ομάδα του δεν έπεισε με την απόδοσή της ειδικά στο πρώτο μέρος. Είχε βέβαια πολλές φάσεις, όμως αμυντικά παρουσίασε κενά και αν δεν υπήρχε ο Γοδίν, ίσως ήταν διαφορετικό το σκορ. Στην επανάληψη φόρτσαρε, έκανε ευκαιρίες, έκλεισε τους διαδρόμους, αλλά και πάλι κινδύνευσε σε κάποιες περιπτώσεις από την Αίγυπτο που δεν είχε καν τον Σαλάχ! Σημασία έχει ότι πλέον με νίκη προκρίνεται, με ισοπαλία θα υπάρχει ένα απίθανο σενάριο αποκλεισμού (να φτάσει η Σαουδική Αραβία στους 4 βαθμούς και να καλύψει διαφορά τερμάτων), με ήττα όλα θα είναι ανοικτά στο τελευταίο ματς.

Αγωνιστική κατάσταση: Δεν αναμένονται αλλαγές στο 4-4-2 που ακολουθεί ο Ταμπάρες, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρχουν νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Είναι το τρίτο της παιχνίδι με ομάδα από την Ασία, έχει κερδίσει όλα τα προηγούμενα με διαφορά τερμάτων 5-1. Από το 1954 δεν έχει καταφέρει πάντως να κερδίσει τα δύο πρώτα παιχνίδια της στη διοργάνωση! Μετράει μόνο μία ήττα στα τελευταία εννέα παιχνίδια Μουντιάλ (5-3-1 το ρεκόρ) και έχει κερδίσει τα πέντε από τα τελευταία έξι. Ο Λουίς Σουάρες συμπληρώνει 100 συμμετοχές εφόσον αγωνιστεί, θα προσπαθήσει να συνοδεύσει το ρεκόρ με ένα γκολ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Διασύρθηκε στην πρεμιέρα με 5-0 από την οικοδέσποινα, έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα που θα φανταζόταν. Αυτόματα μαζεύτηκαν σύννεφα, η ομάδα του Χουάν Πίτσι δεν έκανε ούτε φάση και έμοιαζε με σάκο του μποξ για τη Ρωσία. Οι παίκτες της δεν μπορούσαν καν να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν επιθέσεις, έμοιαζαν με κομπάρσους σε κωμωδία. Στην άμυνα τα πράγματα είναι τραγικά, υπάρχουν μεγάλα κενά που δεν είχαν φανεί τόσο έντονα στα φιλικά προετοιμασίας. Άγνωστο τι είδους σημάδι ήταν η φωτιά στον κινητήρα του αεροπλάνου που μετέφερε την αποστολή στο Ροστόφ για τον αγώνα, πάλι καλά που δεν έγινε κάποιο κακό!

Αγωνιστική κατάσταση: Μετά τον διασυρμό της πρεμιέρας ανακοινώθηκε ότι οι Αλ Μαγιούφ, Αλ Σαχλαουί, Χαουσάουι θα υποστούν κυρώσεις και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα παίξουν σε άλλο ματς. Ο Πίτσι θα αλλάξει τη μισή ομάδα, άγνωστο αν θα έχει αποτέλεσμα. Είχε κατοχή μπάλας 60% και δεν έκανε ούτε ένα σουτ στο τέρμα στην πρεμιέρα, δείγμα του ότι δεν ήξεραν οι παίκτες της τι να κάνουν τη στρογγυλή θεά όταν την κρατούσαν στα πόδια τους! Αυτό είναι το 15ο ματς σε Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά μόλις το πρώτο κόντρα σε ομάδα της Νότιας Αμερικής. Έχει τερματίσει στον πάτο του ομίλου στα τελευταία τρία Μουντιάλ, η καλύτερη πορεία της ήταν το 1994 στην παρθενική της συμμετοχή (αποκλείστηκε στους «16» από τη Σουηδία). Δεν έχει σκοράρει στα οκτώ από τα τελευταία δέκα παιχνίδια της σε τελική φάση. Έχει δεχτεί 14 γκολ με κεφαλιά από το ντεμπούτο της το 1994 ως σήμερα, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα.

ΙΡΑΝ-ΙΣΠΑΝΙΑ(21.00)

* Δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στην ιστορία τους.

* Διαιτητής είναι ο ουρουγουανός Αντρές Κούνια.

ΙΡΑΝ: Φανταζόταν ότι θα ήταν επιτυχία αν έπαιρνε βαθμό από το Μαρόκο, τελικά κέρδισε με 1-0 χωρίς να κάνει ούτε ένα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα αυτογκόλ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Το «πώς» απασχολεί ελάχιστα την ομάδα του Κάρλος Κεϊρός, σημασία έχει ότι πήρε τρεις βαθμούς και ουσιαστικά έγραψε τη δική του ιστορία. Όποιος διαβάσει πάντως πίσω από τις γραμμές θα καταλάβει ότι χωρίς τον γκολκίπερ της και την τύχη, δεν θα είχε καμία ελπίδα στο εναρκτήριο παιχνίδι, άρα χρειάζεται πολύ δουλειά τώρα που έρχονται τα δύσκολα.

Αγωνιστική κατάσταση: Εξέτισε ο μέσος Εζατολαχί την ποινή που κουβαλούσε και αποτελεί τεράστιο όπλο στα χέρια του Κεϊρός. Ο αμυντικός Τσεσμί τραυματίστηκε, κάτι που σημαίνει ότι ο πορτογάλος τεχνικός θα αλλάξει 100% ενδεκάδα. Δεν έχει κερδίσει ποτέ ομάδα από την Ευρώπη σε Παγκόσμιο Κύπελλο, σε έξι αγώνες έχει πέντε ήττες. Στη νίκη με το Μαρόκο έγινε η πρώτη ομάδα από το 1966 που κέρδισε παιχνίδι χωρίς να κάνει σουτ σε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Τα τρία τελευταία γκολ σε Μουντιάλ ήρθαν στο τελευταίο 15λεπτο (late goal). Ποτέ δεν έχει σκοράρει πριν από το 36ο λεπτό σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Αν κερδίσει, θα γίνει η πρώτη ομάδα από την Ασία που νικάει δύο σερί ματς σε Μουντιάλ μετά τη Νότια Κορέα το 2002.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Έχει ένα ιδιαίτερο ρεκόρ, δεν κατάφερε να περάσει τη φάση των ομίλων στις δύο (1998, 2014) από τις τρεις προηγούμενες φορές που έχασε στον πρώτο αγώνα της στη διοργάνωση. Τη μία φορά που προκρίθηκε όμως (2010) όχι απλά έφτασε ως τον τελικό, αλλά κατέκτησε και το τρόπαιο! Θα δείξει λοιπόν τι είδους χρησμό βγάζει η ισοπαλία με 3-3 κόντρα στην Πορτογαλία στο εναρκτήριο παιχνίδι. Θέμα έχει δημιουργηθεί πάντως με τον Ντε Χέα, αφού ο Τύπος θεωρεί ότι πρέπει να δώσει τη θέση του στον Κέπα μετά τη γκάφα που έκανε στο δεύτερο γκολ της Πορτογαλίας, όμως οι συμπαίκτες του κι ο Φερνάντο Ιέρο τον στηρίζουν απόλυτα.

Αγωνιστική κατάσταση: Πιθανώς να ξεκινήσει ο Καρβαχάλ που ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό του, αλλά δεν αναμένονται τρομερές αλλαγές από τον Ιέρο για την ενδεκάδα. Είναι αήττητη σε αγώνες με ομάδες από την Ασία στο Παγκόσμιο Κύπελλο (2-2-0), παρότι αποκλείστηκε στα πέναλτι από τη Νότια Κορέα το 2002. Έχει δεχτεί συνολικά 10 γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς Μουντιάλ, όσα δέχτηκε δηλαδή στους προηγούμενους 15 αγώνες της στη διοργάνωση! Ο Ντιέγκο Κόστα έχει σκοράρει οκτώ τέρματα στα τελευταία οκτώ παιχνίδια όπου ξεκίνησε βασικός με την Ισπανία. Στο προηγούμενο ματς σκόραρε δύο φορές με δύο σουτ στο τέρμα σε όλο το ματς.