05/04/2023 - 18:50

Μεγάλη νίκη παραμονής για τον ΟΦΗ!

ΟΦΗ - Δούκας 78-68

Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ, με αντίπαλο τον Δούκα, στο πρώτο παιχνίδι των πλέι άουτ της Β' Εθνικής Μπάσκετ.

Έτσι, η κρητική ομάδα έκανε το 2-1 στους φετινούς αγώνες και θέλει ακόμα μία νίκη, για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και είχε απρόσεκτες επιλογές σε επίθεση και κυρίως άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κρητική άμυνα βελτιώθηκε και κατάφερε να πάρει ελαφρύ προβάδισμα.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Γιώργος Λάππας πήρε το ... όπλο του και ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει διαφορά μέχρι και 16 πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Ράλλη διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμά της και σφράγισε τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα:

21 - 24, 39 - 37, 64 - 55, 78 - 68

ΟΦΗ (Ράλλης - Καρλάφτης): Λιανός 8, Μποχωρίδης 7(1), Λάππας 27(5), Τσερκιτζόγλου 5(1), Πρωτογεράκης 2, Σταμπουλής 14(1), Πάλλης 8, Αναστασάκης, Θεοδωρίδης, Μπουμπάρης 7

Δούκας (Σορώτος): Μουάτσος 2, Μαραγκόπουλος, Κοψιάς 13(1), Μιχάηλ 11, Παπανδρέου, Λιβανος, Σωτηράκης 22(1), Χατζής, Μαλτέζος 8, Λάκλας 7, Τσιτσιγιάννης 5(1)

- Στο ημίχρονο τιμήθηκαν οι παλαίμαχοι παίκτες του ΟΦΗ, Κώστας Σουγιάς και Στέλιος Λιναρδάκης.