13/10/2019 - 20:38

"Ζητάμε συγνώμη από τον κόσμο του ΟΦΗ"

Το Δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη.

Ο ΟΦΗ πέρσι στηρίχθηκε στο αήττητο της έδρας του και πήρε την άνοδο στην Β' Εθνική, αλλά φέτος το έχασε νωρίς, καθώς υπέστη ήττα-σοκ από το Αιγάλεω στα Δυο Αοράκια (56-63), στην δεύτερη μόλις αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Και αν η ήττα της πρεμιέρας από τον Εσπερο εκτός έδρας, δεν ήταν και τόσο μεγάλη, η "ζημιά" από το Αιγάλεω, είναι υπολογίσιμη.

Παρ' όλα αυτά, δεν πρέπει να υπάρχει πανικός και η ομάδα να κρατήσει ψηλά το κεφάλι, ώστε να μπορέσει στα επόμενα παιχνίδια, να καλύψει το χαμένο έδαφος, καθώς το πρωτάθλημα έχει ακόμη πολύ δρόμο.

Ο ΟΦΗ πλήρωσε το προβληματικό του τελευταίο δεκάλεπτο, όπου δεν κατάφερε να βάλει καλάθι εντός παιδιάς!

Σκόραρε μόνο από βολές, ενώ έμεινε για 7 λεπτά, χωρίς καλάθι!

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά +11 (54-43), με την οποία είχε προηγηθεί ο ΟΦΗ στο τέλος της τρίτης περιόδου, ισοφάρισαν 54-54 στα 2.16 πριν το τέλος και πέρασαν και μπροστά 55-56 στο 1.46.

Ακολούθησε ένα άστοχο λέι-άπ του Μποχωρίδη και τρίποντο του Πετράκη, για να απαντήσει με αιφνιδιασμό και κάρφωμα το Αιγάλεω (55-58) και να τελειώσει το παιχνίδι με 2/2 εύστοχες βολές στα 28.9 πριν το τέλος του αγώνα.

Ο ΟΦΗ δεν είχε καμία επιθετική λύση στο φινάλε και παρά τα δυο τάιμ-άουτ του Βασίλη Ράλλη, δεν κατάφερε να σκοράρει στις κρίσιμες φάσεις και να πάρει το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ ήταν προβληματικός και στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 17-30 στο 11', αλλά ο ΟΦΗ συνήλθε, μείωσε σε 31-36 στο ημίχρονο και κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να κάνει την αντεπίθεση του και να περάσει μπροστά με +11 (54-43), αλλά δε κατάφερε να διαχειριστεί σωστά αυτήν την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχασε το παιχνίδι.

Απογοητευμένος ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ του ΟΦΗ, Βασίλης Ράλλης, ανέφερε ότι "ζητάμε συγγνώμη από τον κόσμο, για την εμφάνιση μας. Παίξαμε σαν παλαίμαχοι, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δεν με πειράζει τόσο η ήττα γιατί έχουμε πολύ δρόμο, όσο η εμφάνιση".

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 31-36 (ημίχρονο), 54-43, 56-63.

ΟΦΗ – ΑΙΓΑΛΕΩ 56-63

Δεκάλεπτα: 17-25, 31-36, 54-43, 56-63

Διαιτητές: Μακρόπουλος-Ασημακάκη-Μαρινάκης

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 13 (2), Κριθινάκης , Τσερκιτζόγλου 5, Καραδολάμης 12, Αγαπιάδης 8, Τασιούδης, Πάλλης 12, Πετράκης 6 (1), Μπουμπάρης

Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος 2, Τσαμπής 3, Αγγελόπουλος 2, Καράβολας 8 (2), Κούρτης 13 (1), Τσιαμπάς Θ. 2, Νικολακάκος 8 (2), Οικονομόπουλος Α. 5 (1), Οικονομόπουλος Κ. 5, Δόξας 15.