09/07/2023 - 21:15

Στο βάθρο των 200 μέτρων δύο αθλητές του ΟΦΗ!

Γιώργος Καλογεράκης και Γιάννης Κόκκινος

Το δελτίο Τύπου του ΣΕΓΑΣ:

Η Άρτεμις Αναστασίου θα έχει τις καλύτερες αναμνήσεις από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του Βόλου, αφού εδώ κατάφερε να κάνει το πρώτο νταμπλ της καριέρας της και μετά τα 100 μ. να επικρατήσει και στα 200 μ. με 23.40.

Η αθλήτρια του Χρήστου Κατσίκα ήταν πολύ δυνατή στα τελευταία μέτρα κι όπως και στα 100 μ. έτσι και στα 200 μ., παρότι αρχικά έμεινε πίσω κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού. Παράλληλα η αθλήτρια υπερασπίστηκε και την περσινή της νίκη στα 200 μέτρα.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) τερμάτισε σε 23.56 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, σε μια κούρσα που ήταν πολύ δυνατή μέχρι τα 150 μ., ωστόσο στη συνέχεια φάνηκε η έλλειψη προπόνησης λόγω του τραυματισμού. Ένα ακόμη μετάλλιο κατέκτησε η Δήμητρα Τσουκαλά (Πρωταθλητών Κομοτηνής) που ήταν τρίτη με 23.61 και νέο ατομικό ρεκόρ.

Στα 200 μ. των Ανδρών ο αθλητής της κατηγορίας Κ20 Γεράσιμος Καμπίτσης (ΣΑΚΑ) ήταν νικητής 21.47 (-1,1) και πέτυχε ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.

Δεύτερος ήταν ο Γιώργος Καλογεράκης (ΟΦΗ) με 21.75 και τρίτος ο Γιάννης Κόκκινος (ΟΦΗ) με 21.91.