15/11/2023 - 10:50

32 πόντους ο Μιχαΐλοβιτς στο ΟΦΗ - Πανιώνιος

Τα στατιστικά της νίκης - θρίλερ του Ομίλου

Η δημοσίευση του ΤΑΑ ΟΦΗ:

Πιστολέρο του ΟΦΗ με ...32 πόντους ο Ματέι Μιχαΐλοβιτς-Η στατιστική εικόνα του αγώνα με τον Πανιώνιο

Εδειξε με το ...καλημέρα, ότι θα είναι το μεγάλο όπλο του ΟΦΗ, στην προσπάθεια που θα κάνει για να επιστρέψει στην Volley League.

Ο 32χρονος Σλοβένος διαγώνιος του ΟΦΗ Ματέι Μιχαΐλοβιτς με 32 πόντους, οδήγησε τον ΟΦΗ στην πρώτη νίκη, επί του Πανιωνίου με 3-2 σετ, για την Pre League Ανδρών στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου, έχοντας υψηλό ποσοστό στην επίθεση (49%), αλλά και 4 άσους!

Ο Μιχαΐλοβιτς, είχε άξιο συμπαραστάτη στη νίκη του ΟΦΗ, τον Φιλανδό ακραίο Πίτου Μάκινεν, ο οποίος είχε 26 πόντους, με 49% και αυτός στην επίθεση.

Οι ξένοι του ΟΦΗ, έδειξαν απο το πρώτο κιόλας παιχνίδι ότι θα είναι το μεγάλο όπλο στην φετινή προσπάθεια του ΟΦΗ.

Πάντως στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, έκανε συγκλονιστική εμφάνιση ο αρχηγός της ομάδας Γιάννης Ρουμελιωτάκης με 13 πόντους και 65% υποδοχή.

Στο 58% έφτασε η υποδοχή του λίμπερο του ΟΦΗ, Γιώργου Μιχελάκη.

Ο ΟΦΗ, στο συγκλονιστικό παιχνίδι με τον Πανιώνιο, φλέρταρε με την καθαρή νίκη με 3-0, καθώς είχε δυο ματς μπολ στο τρίτο σετ, αλλά θα μπορούσε και να χάσει, καθώς στο ται-μπρέικ ο Πανιώνιος είχε με τη σειρά του 4 ματς μπολ (!), για να πάρει εκείνος το παιχνίδι.

Τελικά, ο ΟΦΗ, πήρε τη νίκη και τους δυο βαθμούς με 20-18 και ο Πανιώνιος, τον ένα πόντο.

Η αξιόλογη ομάδα της Νέας Σμύρνης, είχε πρώτους σκόρερ στην αναμέτρηση τους Παλέντζα και Γκένοφ απο 26π.

Τα σετ: 26-24, 25-22, 25-27, 22-25, 20-18.

Αναλυτικά η στατιστική εικόνα του ΟΦΗ στο παιχίδι με τον Πανιώνιο:

ΟΦΗ (Νίκος Αντωνιάδης): Γκόνας 8 (8/10 επιθ.), Γωνιωτάκης, Κουκιάς, Μιχελάκης (λ) (58% υποδοχή ,36% αρ), Μπαρντακτζιάν (1 μπλοκ), Ρουσσόπουλος 2 (2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 13 (65% υποδ, 38% αρ.), Μάκινεν 26 (23/47 επιθ, 49%, 3 μπλοκ,), Δαρίδης, Μιχαΐλοβιτς 32 (28/57 επιθ, 49%, 4 άσους), Καφαντάρης 6 (3/6 επιθ, 1 αστος, 2 μπλοκ).

To Σάββατο (15/11, 4μμ) ο ΟΦΗ αγωνίζεται στο κλειστό γυμναστήριο Στέλιος Καλαιτζής με τον Πανερυθραϊκό, για την 3η αγωνιστική της Volley League.

Στο γήπεδο αυτό, στις 14/4/2019, ο ΟΦΗ πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία του την άνοδο στην Volley League, καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο Νότου της Α2, στο φάιναλ-φορ που έγινε με αντιπάλους την Κέρκη, τη Ρόδο και τη Δραπετσώνα. Ο ΟΦΗ κέρδισε όλους τους αντιπάλους του, με 3-0 σετ και στον τελικό τον Κέρκη Σάμου (25-20, 25-19, 25-15), ολοκλήρωσε την ιστορική άνοδο.