Πρώτη φετινή ήττα για τον ΟΦΗ

Φλοίσβος Παλαιού Φαλήρου - ΟΦΗ 3-0

Η ενημέρωση από την επίσημη σελίδα του ΤΑΑ ΟΦΗ:

Πρώτη ήττα του ΟΦΗ απο τον Φλοίσβο (3-0), στη χειρότερη φετινή του εμφάνιση

Ο ΟΦΗ δεν εμφανίστηκε ποτέ, στο κλειστό γυμναστήριο Σοφία Μπεφόν και μοιραία γνώρισε την πρώτη του ήττα απο τον Φλοίσβο Παλαιού Φαλήρου, ο οποίος πανηγύρισε μια καθαρή νίκη με 3-0 και υποχρέωσε τον ΟΦΗ στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Με τη νίκη αυτή, ο Φλοίσβος, γκρέμισε τον ΟΦΗ απο την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ έπαιξε ξανά χωρίς τον αρχηγό του, Γιάννη Ρουμελιωτάκη, αλλά είχε μεγάλα προβλήματα σε όλους τους τομείς του παιχνίδιού και εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων, για ένα τέτοιο παιχνίδι.

Ο Φλοίσβος ήταν κυρίαρχος και έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Κουβανούς Αλμπο και Τόρες, πήρε μια καθαρή και πιο εύκολη του αναμενομένου νίκη.

Η εμφάνιση του ΟΦΗ, ήταν μια δυσάρεστη έκπληξη, αλλά ίσως και αυτή η ομάδα που ήταν η μοναδική αήττητη ομάδα στην κατηγορία μέχρι σήμερα, δικαιούται μια κακή εμφάνιση.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-18.

ΟΦΗ (Νίκος Αντωνιάδης): Ρουσόπουλος, Μιχαίλοβιτς, Μάκινεν, Καγιαλής, Γκόνας, Μιχελάκης (λ)/ Καρατζάς, Κόκκινος, Καφαντάρης, Ρυμελιωτάκης, Μπαρντακτζιάν, Δαρίδης.

To πρώτο σετ

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με Ρουσόπουλο, Μιχαίλοβιτς, Μάκινεν, Καγιαλή, Γκόνα, Μιχελάκη (λ).

Mε τρείς συνεχόμενους πόντους του Μάκινεν (2 άσσους) ο ΟΦΗ ξεκίνησε με 3-5.

Με δυνατό μπλόκ, ο Φλοίσβος ισοφάρισε σε 7-7.

Ο ΟΦΗ με τον Μιχαίλοβιτς, πέρασε 15-17, σε ένα πρώτο σετ με τις ομάδες πολύ κοντά.

Ο Φλοίσβος με Αλμπο και Τόρες με ένα 7-0 και πέρασε με 22-17, σε ένα διάστημα που ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει επιθέσεις.

Τα δυο τάιμ-άουτ του προπονητή Νίκου Αντωνιάδη, δεν ήταν αρκετά για να αλλάξουν το μπλακ-άουτ του ΟΦΗ, το οποίο πήγε στους γηπεδούχους με 25-18.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 15-17, αλλά δέχθηκε ένα σερί 7-0 απο τους γηπεδούχους (22-17) και τελικά έχασε το πρώτο σετ 25-18, με ένα φινάλε 10-1 (!) απο τον Φλοίσβο, απέναντι σε ένα ΟΦΗ που μπλόκαρε.

Απίστευτη, η αλλαγή εικόνας στο αγωνιστικό πρόσωπο του ΟΦΗ, απο το 15-17 στο 25-18.

Το δευτερο σετ

Ο ΟΦΗ μπήκε με 1-4 στο δεύτερο σετ και 2-5 με ένα εξαιρετικό πλασέ του Ρουσόπουλου.

Με τον Μιχάιλοβιτς ο ΟΦΗ κράτησε το προβάδισμα στην πίεση των γηπεδούχων (7-9).

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 9-12 με την κακή υποδοχή των γηπεδούχων στο σερβίς του Μιχαίλοβιτς.

Ο ΟΦΗ έμεινε μποστά (11-14) με το μπλοκ στον Αλμπο.

Και πάλι όμως, ο Φλοίσβος με τον Ανδρεάδη και τον Τόρες, βρήκε τον τρόπο να περάσει μπροστά με 17-15 και ένα σερί 6-1, σε ένα ακόμη μπλακ-άουτ του ΟΦΗ.

Με τον Μιχαίλοβιτς να σερβίρει πάνω στο φιλέ ο Φλοίσβος πέρασε με 20-18.

Με καρφί του Παπαδόπουλου στη μικρή διαγώνιο, ο Φλοίσβος έκανε το 22-20.

Απο λάθος του Μπαρτντακτζιάν (ακούμπησε το φιλέ), οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 23-20.

Απο νέο λάθος στην συνεργασία Μπαρντακτζιάν-Καρατζά, ο Φλοίσβος έφτασε στο σετ μπολ (24-20).

Ο Αλμπο τελείωσε το σετ με 25-21.

Και στο δεύτερο σετ, ο ΟΦΗ χωρίς διάρκεια στο παιχνίδι του.

Προηγήθηκε με 11-14, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-1 πέρασαν με 17-15 και δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα, για να πάρουν εύκολα και αυτό το σετ με 25-21 και να κάνουν το 2-0 σε βάρος του ΟΦΗ.

Το τρίτο σετ

Με καλή ψυχολογία και πολλά λάθη στο σερβίς ο ΟΦΗ, έμεινε πίσω με 5-1, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ.

Με άσο του Αλμπο, ο Φλοίσβος πέρασε με 8-3, με τον ΟΦΗ να κυνηγάει το σκορ απο πολύ νωρίς.

Με την πάιπ του Τόρες, ο Φλοίσβος πέρασε με +4 (9-5).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν και με +6 (11-5), με έναν ΟΦΗ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης.

Με τον Τόρες να πυροβολεί απο την πίσω ζώνη, προηγήθηκε με +7 (15-8).

Ο Κουβανός Τόρες ξανά απο την παιπ, πέρασε με +8 (17-9) και με τον Παπαδόπουλο +9 (18-9), με ένα ΟΦΗ να μοιάζει να μην μπορεί να σταθεί στο παιχνίδι. Το σετ έληξε με 25-18 και οι γηπεδούχοι πανηγύρισν την νίκη, ενώ ο ΟΦΗ δέχθηκε την πρώτη του ήττα, στη χειρότερη του εμφάνιση στη φετινή σεζόν.