27/01/2021 - 19:05

Ήττα με βαθμό για τον ΟΦΗ στο Λίντο

ΟΦΗ - Φίλιππος Βέροιας 2-3

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ στο Λίντο κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας στο τάι μπρέικ, για την 5η αγωνιστική της Volley League.

O Όμιλος, αν και προηγήθηκε, κατάφερε τελικά να πάρει μόνο τον ένα βαθμό από το παιχνίδι

O ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με το 6-3 ανάγκασε τον προπονητή του Φίλιππου Βέροιας Σωκράτη Τζουμάκα να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ.

Ο ΟΦΗ συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο 10-5, ο αντίπαλος προπονητής αναγκάστηκε να πάρει και το δεύτερο του, τάιμ άουτ!

O ΟΦΗ διατήρησε τον πρώτο λόγο και ήταν καλύτερος σε όλα από τον αντίπαλο του (15-10, 20-12) και καθάρισε εύκολα το πρώτο σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ ο Φίλιππος Βέροιας ξεκίνησε με ένα 2-5 και 4-8. Ο ΟΦΗ απάντησε με ένα σερί 4-0 και έφερε το σετ στα ίσια (8-8).

Ο Φίλιππος ξέφυγε ξανά 10-13 και ο προπονητής του ΟΦΗ Ακης Φλαούνας πήρε ταιμ άουτ.

Με το καλό σερβίς του Τζιουμάκα, ο Φίλιππος ξέφυγε ξανα με 10-15 και ο Φλαούνας πήρε δεύτερο τάιμ άουτ.

Η ομάδα της Βέροιας ξέφυγε με +7 (12-19) και +8 (13-21), για να κλείσει το σετ με 17-25 και 1-1 σετ.

Στο τριτο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε με 6-3 και 8-4, αλλά οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν μειώνοντας σε 8-7.

Ο Φίλιππος με τον Μαρκς να καρφώνει άουτ, πέρασαν και 9-10 με τον Φλαούνα να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο ΟΦΗ επέστρεψε 11-10, με το σετ να παίρνει φωτιά και τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι.

Τα χαμένα σερβίς του ΟΦΗ, κράτησαν τον Φίλιππο μπροστά (15-17). Ο ΟΦΗ βρήκε πόντους (17-17) με το καλό σερβίς του Γαλιώτου.

Ο Φίλιππος σε ένα κρίσιμο σημείο, ξέφυγε με 18-21 με τον Χαντ να καρφώνει άουτ και 18-22 με τον Μαρκς να δέχεται STOP απο το μπλόκ του αντιπάλου.

Με 19-25 ο Φίλιππος έκανε την ανατροπή και το 1-2 σετ.

Δυνατά ξεκίνησε και το τέταρτο σετ με τον ΟΦΗ μπροστά (6-4) και 9-5 με δυο μπλόκ που έφεραν τον προπονητή Τζιουμάκη του Φίλιππου να καλεί ταιμ-άουτ.

Ο ΟΦΗ διατήρησε το προβάδισμα (11-8), αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει (12-12). Το σετ άναψε για τα καλά σε απόλυτη ισορροπία 15-15 και 18-18.

Ο ΟΦΗ με ένα έξυπνο τελείωμα του Χαντ πέρασε με 20-19 και ένα μπλόκ άουτ του Ρουμελιωτάκη με 21-19 και καρφί του Γαλιώτου 22-19.

Με ένα 2-0 ο Φίλιππος πλησίασε ξανά (22-21). Με μπλόκ άουτ του Μάρκς ο ΟΦΗ πήρε κρίσιμο πόντο (23-21) και τον Ρουελιωτάκη (24-21).

Ο ΟΦΗ με καρφί του Μαρκς έκανε το 25-22 και το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Φίλιππος Βέροιας πήρε διαφορά και κατάφερε να πάρει το τελευταίο σετ και τη νίκη με 8 - 15.