22/01/2021 - 19:15

Βελτιωμένος ο ΟΦΗ παρά την ήττα

ΟΦΗ - Ολυμπιακός 1-3

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ στο Λίντο κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 4η αγωνιστική της Volley League, με 1-3 σετ.

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος και ήταν πιο ανταγωνιστικός, σε σχέση με το πρόσφατο ματς με την Κηφισιά και αιφνιδίασε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, κερδίζοντας το πρώτο σετ με σκορ 25 - 19.

Μάλιστα, αυτό είναι μόλις το δεύτερο σετ που κερδίζει ο ΟΦΗ κόντρα στον Ολυμπιακό, στα 5 ματς που έχουν αναμετρηθεί από πέρυσι, σε πρωτάθλημα και League Cup.

Αυτό το γεγονός αφύπνισε τον ισχυρό αντίπαλό του που αντέδρασε και πήρε εύκολα το 2ο και το 4ο σετ, ενώ το 3ο ήταν πιο αμφίρροπο.

Εκεί η ομάδα του Άκη Φλαούνα έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα δουλειά, ώστε να παρουσιαστεί πιο έτοιμη, στα κρίσιμα ματς που ακολουθούν για τη μάχη για τη σωτηρία, με πρώτο αυτό κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, την Τετάρτη 27/1 στο Λίντο.

Το δελτίο Τύπου του Συλλόγου:

Ο ΟΦΗ κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, πήρε το πρώτο σετ και τον κόντραρε στα ίσια στο κλειστό του Λιντο, αλλά οι ερυθρόλευκοι με την ποιότητα τους, βρήκαν τον τρόπο να αποδράσουν με 1-3 και να πάρουν τη νίκη.

Ο ΟΦΗ μπορεί να μην πήρε πόντο, αλλά η ήττα είχε πολλά κέρδη σε ότι αφορά στην εμφάνιση του, καθώς έδειξε φανερά βελτιωμένο πρόσωπο, από ότι με την Κηφισιά, ήταν ανταγωνιστικός απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα.

Η ομάδα του Ακη Φλαούνα, δείχνει ότι παιχνίδι με παιχνίδι εμφανίζεται καλύτερη.

Ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία στο τρίτο σετ, όταν μπροστά με 13-11, να πάρει ένα δεύτερο σετ και τον πόντο, αλλά στο κρίσιμο σημείο, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 1-7 προηγήθηκε με 14-18 και καθάρισε το σετ με 18-25.

Φανταστικό το πρώτο σετ για την ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ, κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο ΟΦΗ πήρε το πρώτο σετ στην φετινή σεζόν, με σπουδαία εμφάνιση.

Προηγήθηκε με 14-12 και από εκεί και μετά έχτισε διαφορά 18-14, 21-17 και τελείωσε το σετ με 25-19.

Η απάντηση του Ολυμπιακού, ήρθε στο δεύτερο σετ με τον ΟΦΗ το οποίο πήρε με 14-25. Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να διατηρήσει την πίεση του πρώτου σετ στον Ολυμπιακό, ο οποίος παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε όλους τους τομείς και το πήρε με 14-25, κάνοντας το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε υπέροχα.

Προηγήθηκε με 13-11, αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού Δημήτρη Καζάζη να πάρει τάιμ άουτ.

Στο κρίσιμο αυτό σημείο του σετ, Ολυμπιακός απάντησε με ένα 1-7 (14-18).

Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 16-21 και τελικά το πήραν με 18-25.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα 6-9 και 7-14.

O Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό και έφτασε εύκολα στο 11-20 και τελικά το πήρε με 15-25 και 1-3 σετ.

Τα σετ: 25-19, 14-25, 18-25, 15-25.

ΟΦΗ (Φλαούνας): Ντράγκο 8, Χάντ 7, Χαραλαμπίδης 2, Μάρκς 20, Ρουμελιωτάκης 5, Γαλλιώτος 3,Φραγκιαδάκης 1, Καρατζάς 3, Μανωλάκης 1, Τάλερ, Βελούδης (λ), Μονιάκης, Κοσκινάς (λ).

Ολυμπιακός (Καζάζης): Φρομ 8, Στιβαχτής 2, Μιχαήλοβιτς 21, Εγκλεσκαλνς 19, Βουλκίδης 10, Οολιτς 10, Χαραλαμπίδης, Ζήσης, Κασαμοπαλής, Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.