Δευτεραθλητές Κρήτης οι Έφηβοι του ΟΦΗ (videos)

Ηράκλειο - ΟΦΗ 58-54

Τη δεύτερη θέση στην Κρήτη κατέκτησαν οι Έφηβοι του ΟΦΗ, καθώς γνώρισαν την ήττα κόντρα στο ΟΑΑ Ηράκλειο, στον τελικό που έγινε στο Λίντο, για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ.

Οι νεαροί Ομιλίτες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι με σερί 0-5, αλλά στη συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν με 10 συνεχόμενους πόντους, παίρνοντας το προβάδισμα, το οποίο κράτησαν μέχρι και το ημίχρονο.

Όμως, όπως και χθες, στη μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Εργοτέλη, οι Έφηβοι του ΟΦΗ έβγαλαν μεγάλη ψυχή και κατάφεραν να αντεπιτεθούν και να προηγηθούν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, που ήταν ένα αληθινό ντέρμπι, με τους Κυανόλευκους να παίρνουν στις λεπτομέρειες τη νίκη και τον τίτλο του Πρωταθλητή Κρήτης.

Ήταν ένας αγώνας - γιορτή για το κρητικό μπάσκετ, στο κατάμεστο κλειστό γήπεδο της πόλης μας, με τον παλμό των φιλάθλων και των δύο ιστορικών ομάδων να κάνει πολύ θερμή την ατμόσφαιρα.