Ολόκληρο το Φερεντσβάρος - ΟΦΗ 2-1! (video)

H πιο γλυκιά ήττα

Την περίοδο 1997 - 1998, ο ΟΦΗ είχε μια εξαιρετική πορεία στο Κύπελλο UEFA, αποκλείοντας τη Ρέικιαβικ από την Ισλανδία και τη Φερεντσβάρος από την Ουγγαρία, πριν αποκλειστεί στο γκολ από τη γαλλική Οσέρ.

Στις 30 Σεπτεμβρίου στη Βουδαπέστη, είχε την πιο γλυκιά ήττα στην ιστορία του με 2-1, στον επαναληπτικό του επιβλητικού 3-0 του Γεντί Κουλέ.

Οι Ούγγροι ήλπιζαν ότι θα ανατρέψουν το σκορ, όμως η γκολάρα του Νίκου Νιόπλια στο 14ο λεπτό, τους έσβησε οριστικά κάθε όνειρο

Δείτε ολόκληρο το ματς της Βουδαπέστης, από τη μετάδοση της ουγγρικής TV:

Στο τέλος του βίντεο θα δείτε τον Ευγένιο Γκέραρντ να δίνει εντολή, να πάνε οι παίκτες του ΟΦΗ να χαιρετίσουν και να ευχαριστήσουν τους εκδρομείς από την Κρήτη και τους Έλληνες της διασποράς που βρέθηκαν στο γήπεδο για να στηρίξουν τον Όμιλο, στη γωνία του δεξιού πετάλου.

90844594 2976407652417180 6002350223614017536 n

DSC00456

πηγή αποκόμματος: Collection Of Greek Football Tickets

- Θυμηθείτε τα δημοσιεύματα στην Ουγγαρία πριν και μετά τα ματς, όπου εξέφραζαν τη βεβαιότητα ότι "η Φερεντσβάρος θα έχει εύκολο έργο κόντρα στον ΟΦΗ", επειδή την προηγούμενη χρονιά είχε αποκλείσει άνετα τον Ολυμπιακό.