Σαν σήμερα, «Αλητεία - ΟΦΗ 1-2»

Μια αξέχαστη νίκη, με του κόσμου τα ευτράπελα, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.
8/1/2010, Εθνικός Αστέρας - ΟΦΗ 1-2, με αποβολές, τρελά πέναλτι, ξύλο και άλλα πολλά.

Η ενδεικτική περιγραφή του αγώνα, από την ιστοσελίδα Sport-fm.gr:

97': Μετά απο τρία περίπου λεπτά παιχνιδιού, ο Στραντζαλίδης σφυρίζει τη λήξη!

92' - ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!: Ο διαιτητής δίνει πέναλτι σε χέρι... επιθετικού του Εθνικού Αστέρα μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ και μετά τον... χαμό, το παίρνει πίσω! Εν τω μεταξύ αποβάλλεται ο Γκουέι του Εθνικού Αστέρα, ενώ μετά τη γενίκευση της έντασης, το παιχνίδι διακόπτεται προσωρινά!

90' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!: Ο Κοκκινάκης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα απο τον Στραντζαλίδη και άφησε με εννέα παίκτες την ομάδα του

90' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Οργκανίστα έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκίτκου!

88' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!: Ο Ογκουνσότο μπήκε απο δεξιά στην περιοχή, μαρκαρίστηκε "άτσαλα" απο τον Τραορέ και κέρδισε το πέναλτι

80' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΑΣΤΕΡΑ!: Ο Γκουέι στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία, τον Βεζυρίδη στη δεξιά και ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους

78' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!: Ο Πίτσος αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στη φάση του πέναλτι

78' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΑΣΤΕΡΑ!: Ο Γκουέι μπήκε απο δεξιά στην περιοχή του ΟΦΗ, έπεσε κάτω μετά απο διεκδίκηση με τον Πίτσο και ο Στραντζαλίδης υπέδειξε ένα μάλλον αυστηρό πέναλτι.

74' - Αλλαγή για τον ΟΦΗ: Ο Βλόνταρτσικ βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου και σε αυτόν περνάει ο Ογκουνσότο

72' - Αλλαγή για τον Εθνικό Αστέρα: Ο Φαμπίνιο αντικαθιστά τον Κριπιντίρη

72': Ο Βλόνταρτσικ μπήκε ωραία απο αριστερά στην περιοχή του Εθνικού Αστέρα, βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκίτκο, όμως το πλασέ που επιχείρησε πιεζόμενος, αποκρούστηκε με τα πόδια απο τον Έλληνα γκολκίπερ

61': Ωραίο σουτ του Παριανού απο τα 25 μέτρα περίπου, η μπάλα περνάει λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Βεζυρίδη

58' - Αλλαγή για τον Εθνικό Αστέρα: Ο Μπενίσκος αντικαθιστά τον Καγκιούζη

47': Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Αστέρα! Μετά απο βαθιά μπαλιά στην περιοχή του ΟΦΗ, ο Γκουέι πήρε την πρώτη κεφαλιά, έστρωσε στο νεοεισελθόντα Λουάμο, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε εκείνος με το εξωτερικό, έδιωξε με εντυπωσιακή εκτίναξη σε κόρνερ ο Βεζυρίδης

46' - Αλλαγή για τον Εθνικό Αστέρα: Ο Τζημόπουλος έδωσε τη θέση του στον Λουάμο

46': Έναρξη του β' μέρους

Ένταση μετά το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για τη φάση του γκολ του ΟΦΗ (υποστηρίζουν ότι είναι οφσάιντ) και το διαιτητικό τρίο να πηγαίνει συνοδεία αστυνομικής δύναμης στα αποδυτήρια

45'+3': Λήξη του ημιχρόνου

45'+2': Ο Καγκιούζης ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως το ωραίο σου που έπιασε με το αριστερό αποκρούστηκε δύσκολα απο τον Βεζυρίδη στη δεξιά του γωνία

36': Ο Γκουέι μπήκε ωραία απο αριστερά στην περιοχή του ΟΦΗ, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε απο πλάγια θέση αποκρούστηκε στην κλειστή γωνία απο τον Βεζυρίδη

32' - Δεν μέτρησε γκολ για τον Εθνικό Αστέρα: Μετά απο "γέμισμα" στην περιοχή του ΟΦΗ, ο Τζημόπουλος πήρε την κεφαλιά, ο Βεζυρίδης απέκρουσε και ο Καγκιούζης έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία. Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, καθώς είχε υποδειχθεί φάουλ νωρίτερα στη διεκδίκηση στον αέρα του Τζημόπουλου με τον Πίτσο

20': Προσπαθεί να αντιδράσει ο Εθνικός Αστέρας, ωστόσο, παρόλο που έχει την κατοχή της μπάλας, δεν απειλεί ιδιαίτερα τους παίκτες του Γκουλή, που αμύνονται άνετα

6' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ!: Πολύ ωραία μπαλιά του Ζορμπά στον Κιάσσο, εκείνος ξεπερνάει τον εξερχόμενο Γκίτκο και γυρίζοντας την μπάλα μπροστά στην κενή εστία, δίνει την ευκαιρία στον Αγρίτη να ανοίξει εύκολα το σκορ για τους Κρητικούς

1': Έναρξη του αγώνα