Τα στιγμιότυπα της τριάρας της Κ19 του ΟΦΗ (video)

Oι φάσεις και τα γκολ του ΟΦΗ - Παναιτωλικός 3-0, από την κάμερα της Kρήτη TV

To δελτίο Τύπου της ΠΑΕ:

Άνετη νίκη της Κ19 του ΟΦΗ απέναντι στον Παναιτωλικό

Με πρωταγωνιστές τους Πιστικό, Φαϊτάκη και Τακάκη, οι οποίοι πέτυχαν τα γκολ της αναμέτρησης, η Κ19 του ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 3-0 της αντίστοιχης του Παναιτωλικού στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League K19.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς, έχοντας την πρώτη της καλή στιγμή μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Φανουράκη να σουτάρει αλλά να είναι άστοχος.

Το γκολ για τον ΟΦΗ ήρθε στο 15ο λεπτό. Ο Πιστικός πίεσε ψηλά, «έκλεψε» την μπάλα από τον Λέσι και σούταρε σε κενή εστία για το 1-0, ενώ στο 22’ οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Πατεμτζή απείλησαν εκ νέου, με τον Φαϊτάκη να βρίσκει εξαιρετικά τον Πιστικό μέσα στην περιοχή, ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού όμως είχε απάντηση.

Στο 31’ ο Φαϊτάκης έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του αντίπαλου γκολκίπερ, ενώ στο 41’ ο Φαϊτάκης συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Πιστικό, ο τελευταίος βγήκε απέναντι από την εστία των φιλοξενούμενων, όμως ο Λέσι έδιωξε με τα πόδια, με το 1-0 να είναι το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο β’ ημίχρονο, έχοντας μια ακόμα καλή ευκαιρία στο 50’, με τον Φανουράκη να σουτάρει και τον αντίπαλο γκολκίπερ να του λέει «όχι».

Στο 53’ ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Γιωτόπουλος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Στο 71’ ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Φαϊτάκη, όμως δυο λεπτά αργότερα ο επιθετικός της ομάδας μας με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Λέσι για το 2-0.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 85’ ο Τακάκης, μετά από ασίστ του Μπλίντο.

K19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής): Καλαφάτης, Καρανδινός (83′ Καλαϊτζάκης), Σημαντηράκης, Χνάρης, Χότζα, Ζαχαριουδάκης (85′ Μερκούρης), Πορτοκαλίδης, Πιστικός (83′ Τσερεβελάκης), Αδαμάκης (75′ Τακάκης), Φαϊτάκης, Φανουράκης (75′ Μπλίντο)