Σαν Σήμερα: Μια παραλίγο ανατροπή στα Γιάννενα και 15.000 Ομιλίτες στη Λεωφόρο!

Μπαράζ ανόδου στην Α' Εθνική, στο γήπεδο της Λεωφόρου, με 15.000 φίλους του ΟΦΗ, από Κρήτη και Αθήνα!

ber66bber661ber66ber66a

12/6/1977: ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΦΗ 4-3

Ο ΟΦΗ έχει κάνει αρκετές ανατροπές στην Ιστορία του και κάποιες από αυτές έχουν σημαδέψει το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Σαν σήμερα, στις 12 Ιουνίου του 1977, έφθασε κοντά στο να πετύχει άλλη μία. Όμως λύγισε στην τελευταία φάση του αγώνα.

Κόντρα στην περίφημη ομάδα του ΠΑΣ, με τους ελληνοποιημένους Αργεντίνους, ο ΟΦΗ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 πριν ακόμα συμπληρωθεί το μισάωρο, με χατρίκ του Μπρεντάνου (9', 15', 27').

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3. Πρώτα στο 44' ο Δημήτρης Παπαδόπουλος έκανε το 3-1.

Η μεγάλη αντεπίθεση ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 84ο λεπτό ο Βασιλείου έκανε το 3-2 με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κορωνάκη.

Και στο 89ο λεπτό πάλι ο Παπαδόπουλος έφερε το παιχνίδι στο 3-3, σοκάροντας τους θεατές της γηπεδούχου ομάδας.

Όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, ο Κοντογεωργάκης έδωσε τη νίκη στον ΠΑΣ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.