14/01/2024 - 10:00

ΟΦΗ: 5η φορά από το 2019 που ο Ατρόμητος τον πληγώνει με γκολ στο τέλος!

Του παίρνει την μπουκιά από το στόμα!

Αν και νικούσε μέχρι το 98ο λεπτό, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να κρατήσει το τρίποντο κόντρα στον - πολύ φορμαρισμένο, αλλά και με πολλές απουσίες - Ατρόμητο και έχασε την τεράστια ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα και να σπάσει επιτέλους το αρνητικό σερί, που τον κατατρέχει εδώ και 3 μήνες.

Το γκολ στα τελευταία λεπτά από την ομάδα του Περιστερίου, έχει γίνει κατάρα για τον ΟΦΗ, καθώς είναι το 5ο παιχνίδι από το 2019 που του ... παίρνει την μπουκιά από το στόμα, με τέρμα στο φευγιό του αγώνα.

Η αρχή έγινε την περίοδο 2019-20, με το buzzer beater του Πέτρου Γιακουμάκη στο Περιστέρι, στο 95ο λεπτό, που έφερε το 2-1 υπέρ του Ατρομήτου.

Η συνέχεια ήρθε τη σεζόν 2020-21 στο Γεντί Κουλέ, με τον Γούτα να ισοφαρίζει σε 2-2 στο Γεντί Κουλέ στο 93ο λεπτό, σε μια φάση που βέβαια δεν έπρεπε να παιχτεί ποτέ, στο παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τη σκανδαλώδη διαιτησία του διαιτητή Ζαχαριάδη και με τον Κλάτενμπεργκ ουσιαστικά να ζητάει συγνώμη, κατόπιν εορτής.

Το κακό τρίτωσε στα πλέι άουτ της ίδιας χρονιάς, πάλι στο Ηράκλειο, με τον Χριστοδουλόπουλο να ισοφαρίζει στο 93ο λεπτό με κεφαλιά σε 1-1, ένα οδυνηρό αποτέλεσμα που παράτεινε την αγωνία του ΟΦΗ, που πάλευε για τη σωτηρία του και με νίκη θα ήταν αγκαλιά με τη λύτρωση.

Το έζησε και στον φετινό πρώτο γύρο, όταν ο ΟΦΗ ζούσε στο συννεφάκι του, καθώς ήταν στην 5η θέση και ο Ατρόμητος τελευταίος, με μόλις 1 βαθμό. Προηγήθηκε με κεφαλιά του Λουίζ Φελίπε στο 33ο λεπτό, όμως πλήρωσε μια αμυντική αδράνεια και ισοφαρίστηκε στο 86ο λεπτό από τον Γιουμπιτάνα.

Η μοναδική φορά που ο ΟΦΗ πήρε αυτό που ήθελε με γκολ στο τέλος, ήταν την περίοδο 2019-20, με τη μαγική κεφαλιά του Φιγκεϊρέντο στο 82ο λεπτό, στο 1-0 του Γεντί Κουλέ, αφού όμως προηγουμένως είχαν ακυρωθεί άλλα δύο γκολ, μια νίκη - με την ψυχή στο στόμα - που τον έφερε με το ένα πόδι στα πλέι οφ και την έξοδο στην Ευρώπη.