26/04/2024 - 10:21

Παράξενο ντεμπούτο για τον Λάρσον στη Λίλεστρεμ

Ένα 25λεπτο πανικού

Ο Έρικ Λάρσον ανήκει πλέον στη Λίλεστρεμ και αφού ξεπέρασε τον τραυματισμό του που κουβαλούσε από την Κρήτη, έκανε προχθές το ντεμπούτο του, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Στρέμεν, για το Κύπελλο Νορβηγίας.

Ένα ντεμπούτο που ο πρώην μπακ του ΟΦΗ θα το θυμάται, καθώς έζησε ένα πολύ έντονο και ιδιαίτερο 25λεπτό. Ο Σουηδός μπήκε αλλαγή στο 68ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν 1-5 υπέρ της ομάδας του και το παιχνίδι μέσα σε λίγα λεπτά έγινε 4-5!

Η Στρέμεν, ομάδα τρίτης κατηγορίας, σκόραρε στο 76', στο 78' και στο 87', με τον 23χρονο Eirik Dahl Asvestad να κάνει χατρίκ, με αποτέλεσμα στο φινάλε του αγώνα η Λίλεστρεμ να ζήσει στιγμές πανικού, για να γλυτώσει το στραπάτσο.

Στο παρακάτω link, το βίντεο του αγώνα ξεκινάει από τη στιγμή που μπαίνει ο Λάρσον στο ματς και περίπου τρία λεπτά αργότερα φαίνεται πόσο ασόβαρη είχε γίνει η ομάδα του λόγω του σκορ, όταν είχε κερδίσει φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή, το οποίο πήγε να το εκτελέσει ο ... τερματοφύλακάς της (!), χωρίς επιτυχία και με συνέπεια να πρέπει να τρέξει γρήγορα πίσω στην περιοχή του, καθώς γινόταν αντεπίθεση και το τέρμα ήταν άδειο!