16/12/2021 - 08:02

Σακόρ: Γκολ, χαμένο πέναλτι, υποβιβασμός!

Αδιανόητο ματς

Το ΟΦΗ - Πλατανιάς 3-2, δεν είναι πια το πιο απίθανο μπαράζ παραμονής - ανόδου που έχει αγωνιστεί ο Βαγιεμπά Σακόρ. Χθες το βράδυ η (14η της 1ης κατηγορίας της Νορβηγίας) Μπραν αγωνίστηκε για να μην πέσει, κόντρα στην (3η της 2ης κατηγορίας) Γερβ που ήθελε την άνοδο, σε μονό μπαράζ.

Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1, με την Μπραν να αστοχεί σε 2 πέναλτι. Και στην παράταση μπήκαν 6 γκολ! Ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ μπήκε αλλαγή στο 105', σκόραρε στο 116', σε ένα ημίχρονο παράτασης που μπήκαν 4 γκολ, με το τελευταίο στο 120'.

Στην διαδικασία των πέναλτι η Γερβ νίκησε 8-7, μετά από 18 εκτελέσεις και κέρδισε την άνοδο, ρίχνοντας την ομάδα του Σακόρ που αστόχησε σε πέναλτι (όμως ήταν τυχερός, γιατί το έχασε και ο επόμενος αντίπαλός του).

bran jerv 232847

Αξιοσημείωτο ότι στο παιχνίδι έγιναν συνολικά 58 τελικές, με την Μπράν να κάνει τις 43. Και όμως, έχασε και υποβιβάστηκε!

268272735 10159703359550349 268714854822264291 n

Θυμίζουμε ότι στο μπαράζ - θρίλερ του ΟΦΗ με τον Πλατανιά, ο Σακόρ αγωνίστηκε βασικός και έγινε αλλαγή στο 2ο ημίχρονο και στη θέση του μπήκε ο Αντίλ Ναμπί, με τη γνωστή συνέχεια.