29/07/2021 - 22:49

Αποκλεισμός στα πέναλτι για τη Σούντουβα - Άστοχος ο Γκαργκαλατζίδης

Πέρασε η Ράκοβ

Δε συνεχίζει η Σούντουβα στο UEFA Europa Conference League, καθώς αποκλείστηκε στα πέναλτι από την πολωνική Ράκοβ.

Το παιχνίδι έληξε 0-0 στην κανονική διάρκεια, όπως και το πρώτο ματς στη Λιθουανία, ενώ και ο έξτρα χρόνος δεν είχε κάποιο τέρμα.

Ο Αλέξανδρος Γκαργκαλατζίδης πέρασε ως αλλαγή στην παράταση, στο 113ο λεπτό, προφανώς για να εκτελέσει πέναλτι και όντως. του ανατέθηκε το 5ο στη σειρά.

Όμως ο συμπαίκτης του, Νίκολας Μίχελ Ταραβέλ, έχασε το αμέσως προηγούμενο πέναλτι, ο Μάκης Γιαννίκογλου δεν κατάφερε να αποκρούσει κάποιο, οπότε ο παίκτης που ανήκει στον ΟΦΗ έπρεπε να ευστοχήσει, για να μείνει ζωντανή η Σούντουβα και να πάει στις νοκ άουτ εκτελέσεις.

Αυτό δε συνέβη, καθώς ο τερματοφύλακας της Ράκοβ απέκρουσε και το πέναλτι του Γκαργκαλατζίδη και έτσι η πολωνική ομάδα πέρασε με σκορ 4-3 στην 3η προκριματική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρουμπίν Καζάν από τη Ρωσία.