05/06/2021 - 19:43

Ντεμπούτο Σίμου με πεντάρα και αρχηγό τον Διαμαντή

Λιχτενστάιν - Ελλάδα 0-5

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Γιώργου Σίμου στον πάγκο της Εθνικής Ελπίδων κόντρα στο Λιχτεστάιν, για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και μάλιστα με το ευρύ 0-5.

Το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο, καθώς η ελληνική ομάδα έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Στο 2ο μέρος η αποτελεσματικότητα της Ελπίδων αυξήθηκε κατακόρυφα.

Στην αναμέτρηση αγωνίστηκε βασικός ο Απόστολος Διαμαντής, ο οποίος μάλιστα φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Ενώ ο έτερος παίκτης του ΟΦΗ, Φροίξος Γρίβας, έμεινε εκτός της 20άδας της αποστολής.

Το 1-0 για την Ελλάδα έκανε ο Χριστόπουλος, με κεφαλιά στο 39ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Ο Διαμαντής παραλίγο να χρηστεί σκόρερ στο 52ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Το 2-0 έγινε στο 55ο λεπτό, με μονοκόμματο πλασέ του Μαχαίρα, μέσα από τη μικρή περιοχή, μετά από σέντρα του Μπότου.

Το 3-0 σημειώθηκε στο 61ο λεπτό, μετά από λάθος του τερματοφύλακα του Λιχτεστάιν, με τον Μπότο να πλασάρει εύστοχα.

Στο 64ο λεπτό ο Ζαγαρίτης έκανε το 4-0, δίνοντας διαστάσεις στο σκορ υπέρ της Ελλάδας.

Το 5-0 έγινε στο 73ο λεπτό, με σουτ του Σαρδέλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ελλάδα (Γιώργος Σίμος): Τζολάκης, Λύρατζης, Ζαγαρίτης, Γ.Χριστόπουλος, Διαμαντής, Τσιγγάρας (70' Ε.Χριστόπουλος), Πινακάς (70' Σαρδέλης), Αλεξανδρόπουλος (80' Σουρλής), Ιωαννίδης, Μπότος (80' Λώλης), Μαχαίρας