11/06/2023 - 18:46

Ο Βαφέας έστειλε την Κηφισιά στην πρώτη κατηγορία

Χρυσός σκόρερ ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ

Όπως στο παιχνίδι με την Παναχαϊκή στην Πάτρα, έτσι και σήμερα ο Νίκος Βαφέας λύτρωσε την Κηφισιά με γκολ στο τέλος κόντρα στην Καλαμάτα και την έστειλε και μαθηματικά στη Stoiximan Super League.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ήθελε μόλις 1 βαθμό για να εξασφαλίσει την άνοδο, όμως στο 85' λεπτό ο Αρναρέλλης έκανε το 0-1 για τους Μεσσήνιους.

Όμως στο 89ο λεπτό η Κηφισιά κέρδισε πέναλτι, σε φάση που ξεκίνησε ο Βαγγέλης Νοικοκυράκης, με τον πρώην αμυντικό του ΟΦΗ να αναλαμβάνει το βαρύ καθήκον της εκτέλεσης, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ο Κουιρουκίδης είχε αστοχήσει από τα 11 βήματα.

Ο Βαφέας ήταν εύστοχος, κάνοντας το 1-1 που ήταν το τελικό σκορ και η Κηφισιά θα ακολουθήσει τον Πανσερραϊκό στην πρώτη κατηγορία, οριστικοποιώντας τις 14 ομάδες που θα συμμετάσχουν στην Stoiximan Super League τη σεζόν 2023 - 2024.