12/06/2022 - 00:00

Ολοκλήρωσε την αυτοκτονία και αποκλείστηκε η Ελπίδων

Βασικοί Διαμαντής και Κουτσουπιάς

Πορτογαλία - Ελλάδα 2-1

Ολοκλήρωσε την "αυτοκτονία" της η Εθνική Ελπίδων και κατάφερε να χάσει και τη 2η θέση του ομίλου και μαζί το δικαίωμα να διεκδικήσει την πρόκρισή της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, σε αγώνες πλέι οφ.

Η ελληνική ομάδα δεν αυτοκτόνησε επειδή δεν πήρε αποτέλεσμα σήμερα στην Πορτογαλία, κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και πρωτοπόρο του ομίλου, αλλά για το γεγονός ότι στα τελευταία 3 ματς των προκριματικών "κατάφερε" και έχασε τη διαφορά των 8 βαθμών που είχε από την 3η Ισλανδία.

Η Ελπίδων ήθελε μόλις 1 βαθμό σε αυτά τα 3 παιχνίδια και κυρίως στο πρόσφατο με την Κύπρο, όπου ηττήθηκε με 3-0. Και σήμερα η Κύπρος ηττήθηκε με σκορ 5-0 στην Ισλανδία, που άρπαξε τη 2η προνομιούχο θέση από την Ελλάδα.

Ο αμυντικός του ΟΦΗ, Απόστολος Διαμαντής αγωνίστηκε και πάλι βασικός σήμερα, ξανά με το περιβραχιόνιο του αρχηγού, ενώ στην ενδεκάδα ξεκίνησε και ο Ηλίας Κουτσουπιάς.

Ενώ ο Φροίξος Γρίβας έμεινε εκτός της 20άδας που επέλεξε ο Γιώργος Σίμος.

To δελτίο Τύπου της ΕΠΟ:

Πορτογαλία - Ελλάδα 2-1 (U21)

Η Εθνική Ομάδα των Ελπίδων ηττήθηκε 2-1 από την αντίστοιχη της Πορτογαλίας στο Estádio Cidade de Barcelos για την 10η και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023 και έμεινε εκτός συνέχειας, καθώς την ίδια ώρα η νίκη της Ισλανδίας επί της Κύπρου (5-0) την έστειλε στη 3η θέση του ομίλου.

Με την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης της, η Πορτογαλία κατέκτησε την πρώτη θέση και πήρε την απευθείας πρόκριση στη τελική φάση ενώ η Ισλανδία που κατέλαβε τη δεύτερη θέση θα διεκδικήσει τη πρόκριση μέσω των αγώνων μπαράζ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως οι «Ίβηρες» πήραν προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Πάουλο Μπερνάρντο, ο οποίος σημείωσε το 1-0 στο 48ο λεπτό μετά από ασίστ του Ζοάο Μάριο. Στο 56ο λεπτό οι Πορτογάλοι κλείδωσαν τη νίκη με τον Γκονζάλο Ράμος να σκοράρει με ωραίο σουτ μετά από δημιουργία του Φάμπιο Σίλβα.

Η Εθνική Ομάδα μείωσε σε 2-1 με σκόρερ τον Γιώργο Κούτσια ύστερα από ασίστ του Κίτσου αλλά στα υπολοιπόμενα λεπτά δε μπόρεσε να βρεί το πολυπόθητο γκολ ισοφάρισης που θα χάριζε τη πρόκριση στα μπαράζ.

Πορτογαλία (R. Jorge): Σόαρες (GK), Ντιαλό, Ινάσιο, Ντάντας, Μπερνάρντο, Ζοάο Μάριο (81΄Κονσεισάο), Ταβάρες, Σόουζα (68΄Φερέιρα), Ράμος (Αραούζο), Σίλβα (68' Ολιβέιρα), Αλμέιδα (75' Ντα Κόστα).

Ελλάδα (Γ. Σίμος) : Ταλιχμανίδης (GK), Λυρατζής, Διαμαντής, Αντζουλάς, Μιχελής, Ζαγαρίτης (85' Κίτσος), Μπότος, Κουτσουπιάς (73΄Λιάσος), Κανελλόπουλος (85' Χριστόπουλος), Σουρλής (61' Κουρφαλίδης), Κοσίδης (85' Κούτσιας).

Κίτρινες: - / 52' Κουτσουπιάς

Διαιτητής: David Coote